Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Film Odpad: až příliš barvotisková vyprávěnka o boji za lepší svět

Kultura

  6:00
Prvním filmem, který v roce 2015 vstoupí do českých kin, je britsko-brazilský snímek Odpad o mladistvých „milionářích ze skládky“. Před návštěvou nejnovějšího snímku režiséra Stephena Daldryho (Billy Elliott, Hodiny, Předčítač) je dobré vědět pár věcí...

I na skládce se může stát zázrak... Z filmu Odpad. foto: Cinemart

Tou asi nejdůležitější je, že film Odpad vychází z knihy pro mládež, kterou v roce 2010 vydal britský spisovatel Andy Mulligan. Ta měla být původně zařazena do užšího výběru výroční ceny zaštítěné dětským pořadem BBC Blue Peter, ovšem nakonec z toho sešlo, neboť je pro děti trochu moc drastická. Tyto vlastnosti si příběh uchoval i ve filmové verzi: rozhodně to není plnohodnotné vyprávění pro dospělé (ba ani „pohádka pro dospělé“, jak film označuje distributor), není to ale ani typická podívaná pro děti.

Děti na stopě korupčního zločinu.

Odpad na sebe chvílemi bere podobu sociálního dramatu s dokumentárními prvky: divák má mít pocit, že se skutečně ocitl na skládce kdesi na předměstí Rio de Janeira, kde děti přebírají haldy zahnívajících odpadků a organizovaně v nich hledají to, co se dá ještě zhodnotit. Jeden z chlapců takto najde peněženku, kde je kromě pár bankovek ještě další, tajemný obsah, po němž urputně pátrá místní policie. Spolu se dvěma kamarády se rozhodne přijít věci na kloub. Rafael, Gardo a Rato (posledně jmenovaný je takto přezdíván, neboť žije v kanále s krysami) postupně zjistí, že jsou na stopě nejen velké částce peněz, ale také korupčnímu skandálu, který sahá až na samý vrcholek vedení města. Peněženka patřila právníkovi, který se ze strany zla rozhodl přejít na stranu dobra, na což dosti drsně doplatil. Hoši, v jejichž srdcích navzdory nuzným existenčním podmínkám hoří touha po spravedlnosti a dobru, cítí povinnost dovést advokátův boj do konce. Mezi dospělými najdou zastání jen u misionáře otce Julliarda (Martin Sheen) a jeho asistentky Olivie (Rooney Mara).

Film Odpad se odehrává v blíže neurčené zemi

Dojde na řadu dílčích dobrodružství a nebezpečných honiček, které, všechna čest, patří k ozdobám Daldryho snímku. A boj tří malých chlapců nakonec zažehne hnutí za lepší Brazílii - ano, míněny jsou právě ony protesty, jež předznamenaly a doprovodily nedávné mistrovství světa ve fotbale.

K „dokumentární“ výpovědi Odpadu se sluší dodat ještě tuto skutečnost: autor předlohy Andy Mulligan sice pobýval jako učitel v Brazílii, ale také v Indii, na Filipínách a v Malajsii a děj jeho knihy se odehrává v blíže neurčené zemi. I filmaři se teprve rozhodovali, kam vlastně příběh umístit. Jedná se tedy daleko spíš o univerzální motivační podobenství, které by povzbudilo mládež v boji za spravedlnost, než o přesné vystižení brazilské reality.

Odpad

VB, Brazílie 2014

Režie: Stephen Daldry

Scénář: Richard Curtis, Andy Mulligan (předloha)

Hrají: Martin Sheen, Rooney Mara, Wagner Moura, Selton Mello, Rickson Tevez

Premiéra 1. 1.

Na druhé straně není pochyb o tom, že život skutečných sběračů odpadu kdekoliv na světě není žádný med a o korupci je taktéž málokde nouze. Možná by to však šlo sdělit i v méně barvotiskovém balení, než jaké si Stephen Daldry zvolil. U režiséra jeho kvalit je jisté, že šlo o vědomý čin, stejně jako v případě Dannyho Boylea a Milionáře z chatrče, jejž Odpad v některých momentech až okatě evokuje. U Daldryho bohužel kýčovitost přestává fungovat jako chytře použitý výrazový prostředek a projevuje se ve své plné podstatě. Že se tohle utkání kope v mládežnické lize, je pak okolnost spíš přitěžující.

Autor: