Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Film Poupata je v užším výběru Evropských filmových cen

Kultura

  12:23
PRAHA - Debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského Poupata bude soupeřit s vítězem z Cannes Láska Michaela Hanekeho nebo filmem Bůh masakru Romana Polanského.

Vladimír Javorský ve filmu Zdeňka Jiráského Poupata

Debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského Poupata, oceněný letos Českým lvem za nejlepší film, postoupil do užšího výběru jedné z prestižních filmových soutěží - 25. ročníku Evropských filmových cen. Konečné nominace budou vyhlášeny začátkem listopadu, finále bude 1. prosince na Maltě.

V soutěžním výběru je podle mluvčí projektu Heleny Hejčové celkem 47 filmů. "Konkurenty Poupat budou mimo jiné vítězný film z MFF v Cannes Láska Michaela Hanekeho, Bůh masakru Romana Polanského, Za dveřmi Istvána Szabóa či Andělský podíl Kena Loache. Ve hře jsou i díla Paola Tavianiho, Alexandra Sokurova, Agnieszky Hollandové a Šulíkův slovensko-český Cigán," dodala Hejčová.

RECENZI FILMU POUPATA ČTĚTE ZDE:

Sociální drama Poupata vzniklo v produkci společnosti Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze, koproducentem byla i Česká televize.Po úspěšném startu na MFF v Karlových Varech, kde byla Poupata uvedena v soutěžní sekci Na východ od Západu, se tento Jiráského autorský debut vydal na pouť po zahraničních festivalech. V srpnu se promítal na rakouském Freistadt Intl. Film Festivalu a v chorvatském Vukovaru. V září zamíří do Rumunska na Mediasch Central European Film Festival a na přehlídky v Rize a v Kaunasu, tedy do Lotyšska a Litvy, uvedla Hejčová.

V říjnu se podle ní objeví dokonce na třech kontinentech. V asijské premiéře se představí na jihokorejském festivalu v Pusanu, v americké premiéře bude promítnut na festivalu v Chicagu, kde byl zařazen do soutěže debutů. V Evropě pak poputují Poupata dále do Varšavy a říjnové putování uzavřou na přehlídce filmových debutů Molodist v Kyjevě. V listopadu je film přijatý na festival v Denveru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!