Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmoví kritici promítají své oblíbence

Kultura

  11:35
PRAHA - Dnes večer začíná v pražském kinu Studio Béla cyklus, v němž filmoví kritikové komentují snímek, který si sami vybrali. Šestice červnových projekcí se zúčastní stálá autorka Lidových novin Alena Prokopová, Kamil Fila z Respektu a další.

Režisér Michael Haneke

S nápadem přišla společnost Film Distribution Artcam, která oslovila publicisty a kritiky. Nabídla jim na výběr z celého svého katalogu od roku 2008. Na projekcích se tak objeví i pozapomenuté snímky, například Rembrandtova Noční hlídka od Petera Greenawaye - drama o vzniku jednoho z nejznámějších malířských děl všech dob (vybral si ji Jan Gregor z Aktuálně.cz).

Černo-černou komedii o finanční krizi s lehce anarchistickou náladou Louise-Michel okomentuje byvší šéfredaktor filmového časopisu Cinepur Jan Kolář. Alena Prokopová, stálá autorka LN, si zvolila dokumentární úvahu Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů.

Celý cyklus otevírá dnes ve 20 hodin projekce filmu Michaela Hanekeho oceněného Zlatou palmou festivalu v Cannes Bílá stuha, který si vybral čerstvý nositel novinářských cen Křepelky Kamil Fila. Každý z večerů uzavře živá diskuse, jejímž tématem je kromě filmu i praxe, stav a tajemství české filmové kritiky.

Program cyklu FILMOVÍ KRITICI UVÁDĚJÍ

6. 6. BÍLÁ STUHA
Uvádí Kamil Fila (Respekt)

7. 6. REMBRANDTOVA NOČNÍ HLÍDKA
Uvádí Jan Gregor (Aktuálně.cz)

13. 6. LOUISE-MICHEL
Uvádí Jan Kolář (Cinepur)

14. 6. JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ
Uvádí Alena Prokopová (LN)

20. 6. POST TENEBRAS LUX
Uvádí Aleš Stuchlý (Radio Wave)

Studio Béla patří k nejnovějším pražským kinům. Jednosálové artkino, sázející na vyhraněnou a autorskou produkci, nyní ukončuje svou první sezónu. Najdete ho v budově Maďarského institutu v Praze (Rytířská ulice č.p. 25-27). 

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat