Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmový Salieri si v Praze zazpívá v netradiční 'psí' symfonii

Kultura

  15:00
PRAHA - Světová premiéra skladby A Grateful Tail Symphony se uskuteční 3. července v Obecním domě v rámci festivalu Prague Proms.

F. Murray Abraham foto: Prague Proms

Herec a zpěvák F. Murray Abraham, známý především jako představitel Salieriho v oscarovém filmu Miloše Formana Amadeus, se do Prahy vrací po třiceti letech od natáčení slavného snímku. Smyslem zvláštního díla, které zde představí, je vyznání lásky člověka ke psu.

Provedení Českého národního symfonického orchestru bude osobně řídit autor symfonie a dirigent Steven Mercurio. ČTK o tom za pořadatele informoval Daniel Maršalík.

Pomoc útulku pro opuštěné psy v Tróji

Hudebníci u této příležitosti nabídli pomoc Útulku pro opuštěná zvířata a odchytu Městské policie hl. m. Prahy v Tróji.

Přímo do Obecního domu mohou lidé ve středu 3. července, v den koncertu, od 10:00 nosit konzervy se psím žrádlem nebo hračky pro psy. Ty budou útulku následně předány jako dar.

„Psí symfonie je ryzím vyznáním lásky člověka ke psu jakožto opravdovému příteli. Proto jsme se rozhodli zorganizovat sbírku pro psy a vše, co návštěvníci koncertu přinesou věnovat Útulku pro opuštěná zvířata a odchytu Městské policie hl. m. Prahy v Tróji,“ vysvětlil Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu Prague Proms a ČNSO.

Beethoven a Amadeus

První polovinu představení zaplní klavírní koncert mladé nevidomé klavíristky Ráchel Skleničkové, která zahraje dvě skladby Ludwiga van Beethovena. "Na klavír hraje již od čtyř let a nyní studuje na Konzervatoři Jana Deyla klavír a zpěv. Má za sebou několik klavírních soutěží," uvedl Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO.

Třiasedmdesátiletý F. Murray Abraham zazpívá ve druhé části večera. "Ačkoliv mám za sebou desítky koncertů a přednášek za doprovodu hudby po celém světě, pořád se setkávám s názorem, že se v hudbě orientuji jenom díky Amadeovi. Neštve mě to, jen vždycky poznamenávám, že jsem herec a zpívat jsem začal až teď," podotkl Abraham v rozhovoru pro magazín Time Out New York.

Dirigent a skladatel Mercurio vytvořil A Grateful Tail Symphony na základě textu amerického dramatika Eugena O'Neila. "Tento text je ryzím vyznáním lásky člověka ke psu jakožto opravdovému příteli," sdělil Hasenöhrl.

Prague Proms

Festival probíhá do 20. července. Na úvod 16. června nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie. Návštěvníci se mohou dále těšit na světovou premiéru Cimrmanovy operety Proso, operní recitál Davida Lomelího, klavírní recitál Lenky Korbelové nebo jazzový večer Wyntona Marsalise a bigbandu Jazz At Lincoln Center Orchestra.

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...