Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Do Česka míří Suzanne Vega. Folková zpěvačka a kytaristka vystoupí v Plzni

Kultura

  9:01
PLZEŇ - Mimořádný koncert zažije v úterý 7. července Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Od 20:00 vystoupí ve velkém sále Měšťanské besedy Suzanne Vega, zřejmě nejvýraznější světová představitelka neofolku 80. a 90. let a kamarádka prvního českého prezidenta Václava Havla.

Suzanne Vega na koncertu za Václava Havla, který se konal v prosinci 2011 v pražské Lucerně foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

„Koncert jsme domlouvali tři roky. Podařilo se to letos v rámci projektu EHMK za podpory Plzeňského kraje. Zpěvačka a kytaristka vystoupí za doprovodu dlouholetého hudebního partnera Gerry Leonarda, který vydá za jednu menší kapelu,“ uvedl ředitel Dominik centra Ivan Jáchim. Leonard spolupracoval s řadou světově známých hudebníků, nejvíce s Davidem Bowiem a v Česku například s Čechomorem.

Suzanne Vega bude mít koncert v parku sychrovského zámku

Autorka a interpretka hitů Luka, Marlene on the Wall, Queen and Soldier a New York is a Woman spojuje ráda svůj původ s New Yorkem, kde začala ve druhé polovině 70. let vystupovat ve folkových klubech, ovlivněna hlavně Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem, Joni Mitchellovou a Lou Reedem.

První album s názvem Suzanne Vega vydala v roce 1985. V USA mělo velký ohlas, v Británii bylo dokonce platinovým. „Postupně se stala hudební písničkářskou hvězdou světového formátu. Některé její písně trhaly rekordy světových hitparád,“ řekla Hušáková. V roce 1987 se objevuje její první hit Luka z velmi úspěšného druhého alba Solitude Standing. Na začátku 90. let obletěl svět její hit Tom’?s Diner, který nejprve vznikl jako pirátská deska bez svolení autorky. Následně s jejím požehnáním vyšel oficiálně, držel se desítky týdnů ve všech světových hitparádách, kde trhal rekordy a upevnil její pozici folkrockové hvězdy.

Suzanne Vega

Písničkářka, která čtyři dny po plzeňském koncertu oslaví 56. narozeniny, vydala dosud deset alb. Narodila se sice v kalifornské Santa Monice, ale od dvou a půl let žila v New Yorku. Od dětství psala básničky, první píseň složila ve 14 letech. Chodila na prestižní školu High School of Performing Arts, kde studovala moderní tanec, dále navštěvovala kurzy anglické literatury.

Aktivně spolupracuje s Amnesty International, účinkuje na charitativních akcích a pořádá dobročinné koncerty na podporu dětí. Startovním momentem k těmto aktivitám byla právě skladba Luka, napsaná z pohledu zneužívané dětské oběti. Byla nominována na Grammy a získala cenu MTV za nejlepší video ženské interpretky. Také díky těmto aktivitám pojilo zpěvačku dlouholeté přátelství s Václavem Havlem.

Předskokany koncertu budou Michal Šindelář a Jakub Kořínek. Šindelář osm let bubnoval po boku svého otce v kapele Katapult, vydal čtyři sólové desky a na 30 dalších spolupracoval. Nedávno s Jakubem Kořínkem, jedním z největších objevů bluesových hráčů mladé generace, vydal pátou sólovou desku s názvem První ani poslední.

Autor: