Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Formace US3 vytváří novou budoucnost

Kultura

  10:23
PRAHA - Americká formace US3 v čele s Geoffem Wilkinsonem se znovu chystá do České republiky. Vystoupí v pražském Lucerna Music Baru zítra, v úterý 14. dubna, a představí novinku stop.think.run.

US3 foto: www.apriljazz.fi

US3 ovlivnili celou generaci posluchačů po celém světě a dali pojmu jazz nový, posunutý rozměr a přiblížili jej širokému posluchačstvu. Neskutečným způsobem zkombinované jazzové samply Blue Note Records, černošský groove a rytmus, ležérní, ale přesto inteligentní rap, latino, živé muzikanty. To jsou suroviny, ze kterých Geoff už patnáct let, s vždy překvapivými obměnami, míchá pochutiny vhodné jak k poslechu doma, tak k tanci ve vašem oblíbeném baru nebo klubu - jedním výrazem a v pravém smyslu slova - p o h o d a.

US3 jsou projektem londýnského producenta Geoffa Wilkinsona. Zformoval se v roce 1992 poté, když se dal Geoff dohromady se svým parťákem Melem Simpsonem. V březnu roku 1992 spatřilo svět demo Cantaloop (Flip Fantasia), které se přesně o dva roky později usadilo v americké Top 10. V té době už se následující album Hand on the Torch stalo všeobecným fenoménem a pro Blue Note znamenalo první platinovou desku s více než miliónem prodaných kopií. Celosvětový úspěch US3 byl velkým překvapením a pro Geoffa zároveň potvrzením, že jeho práce má smysl: "Vždy jsem byl přesvědčen, že jazz má potenciál přitáhnout ve větším měřítku i mladé lidi. Chtěl jsem, aby pro ně US3 byla jakousi bránou do tohoto žánru. Samplováním klasických jazzových melodií a jejich mixováním s beaty a rapem jsem propojil minulost s přítomností, abych vytvořil novou budoucnost".

US3 - Cantaloop (Flip Fantasia):


Na letošním albu s názvem stop.think.run Geoff vsadil na dva mladičké rappery Senea a Brooka Yunga. „Díky nim se album posunulo trošku do hip hopu,“ vysvětluje Geoff. Mezi nejzajímavější skladby možná patří ty s nejskromnější produkcí. You Already Know je celá vytvořena z vokálních samplů a Turn It Up využívá pouze bicí a syntetizované pípání. Tvrdá elektronika skladby The Future Ain’t What It Once Was a melancholická, klavírem vedená Got To Make A Livin odráží současnou ekonomickou situaci, zatímco velkolepý příběh o přitažlivosti v The Love of My Life prozrazuje už její název samotný. Geoff shrnuje název alba následovně: „V životě se občas musíte zastavit a zamyslet se nad tím, co právě děláte a co byste ve skutečnosti dělat chtěli. A jakmile zjistíte, co to je, naplno se k tomu rozběhněte.“

Kapela také oznámila, že sebou přiváží support, jimž bude známý britský DJ First Rate, který zde s nimi již před lety vystoupil na jejich koncertě v Roxy. Vstupenky jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 400 Kč + poplatky, na místě za 500 Kč. V pokladně Lucerna Music Baru za cenu bez poplatků.

US3: myspace.com/us3music
DJ First Rate: myspace.com/djfirstrate

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...