Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Francie povýší Evu Zaoralovou na důstojníka Řádu umění a literatury

Kultura

  12:30
PRAHA - Česká filmová publicistka a umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme 28. listopadu v Praze francouzský Řád umění a literatury, a to v hodnosti důstojníka.

Filmová publicistka Eva Zaoralová foto: archiv - Jindřich Mynařík

První stupeň prestižního francouzského ocenění získala Zaoralová už před deseti lety.

Eva Zaoralová se zasloužila o popularizaci především francouzské a italské filmové tvorby, je mezinárodně respektovanou osobností ve světě filmové publicistiky. Působí jako členka prezidia České filmové a televizní akademie a členka Evropské filmové akademie.

Řád umění a literatury

Ocenění uděluje francouzské ministerstvo kultury lidem, kteří se mimořádně zasloužili o umění a literaturu ve Francii a ve světě. Před osmi lety ho získal režisér Jiří Menzel a před ním například cembalistka Zuzana Růžičková, výtvarník Adolf Born, mezzosopranistka Magdalena Kožená, spisovatel Bohumil Hrabal, scénograf Josef Svoboda, sklář Stanislav Libenský, režisér Otomar Krejča a filmařka Věra Chytilová.

Zasedala v porotách mnoha mezinárodních filmových festivalů, jako novinářka působí v Mezinárodní federaci filmového tisku (FIPRESCI). Na MFF v Cannes získala plaketu za dlouholetou žurnalistickou činnost, prezident Václav Klaus jí udělil Medaili za zásluhy. Oceněním za umělecký přínos pamatovala na "svou doktorku" před lety i karlovarská přehlídka.

Své osmdesátiny Eva Zaoralová oslaví v předvečer životního jubilea 27. listopadu v pražském kině Ponrepo. Národní filmový archiv a nakladatelství Novela bohemica je připomenou uvedením jejího juvenilního diváckého zážitku - švédského filmu Celá škola tančí z roku 1940.

"Součástí večera bude autorské čtení z knihy Život s filmem, v níž s jubilantkou vedla rozhovor publicistka Alena Prokopová," řekl David Havas z Národního filmového archivu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!