Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kupkovo Početí se vydražilo za 115 milionů, je to nejdražší prodaný obraz v ČR

Kultura

  16:06aktualizováno  19:41
Abstraktní obraz Františka Kupky Conception/Danae (Početí) se v aukční síni v Letenských sadech vydražil za 115 milionů korun. Vyvolávací cena přitom činila 85 milionů korun. Dílo se stalo nejdražším autorovým obrazem vydraženým v ČR, uvedla galerie. Podle Viktorie Kosejkové z Adolf Loos Apartment and Gallery činí celková cena i s aukční přirážkou 126,5 milionu korun.

Početí je tak nejen nejdražší Kupkův obraz vydražený v Česku, ale vůbec nejdražší obraz prodaný na aukci v dějinách České republiky. Rekord českých aukčních síní dosud držel Bohumil Kubišta se svým Staropražským motivem, který se předloni prodal za 123,6 milionu korun včetně aukční přirážky.

Nejdražším Kupkovým obrazem vydraženým v Česku bylo doposud Divertimento II, které se v roce 2020 vydražilo za 75,2 milionu korun bez aukční přirážky. Kupkova plátna jsou žádaná i v zahraničí: v roce 2021 se jeho Tryskání II (Le Jaillissement II) vydražilo v londýnském aukčním domě Sotheby’s za zhruba 231 milionů korun.

Vznik ikonické olejomalby z Kupkova vrcholného abstraktního umění je datován kolem roku 1930, tedy do doby, kdy už žil František Kupka ve Francii. Malba patří do éry, kdy český umělec vytvářel takzvané „mašinismy“, tedy obrazy strojů s různými ozubenými koly, kovovými disky a šrouby.

V Početí je zašifrovaný mytologický příběh o Danaé, se kterou se bůh Zeus snaží zplodit syna. Kupkova olejomalba má tak vyjadřovat sílu stroje a sexuální spojení právě skrze tento dávný příběh.

Obraz byl také několikrát vystaven. Poprvé ho mohli návštěvníci spatřit na pařížské výstavě Chefs d’oeuvre des collections privées, de Gauguin à Kupka v roce 1967, později také na Kupkově samostatné výstavě v Kolíně nad Rýnem v roce 1981 či v Museé d’Art moderne de la Ville v Paříži roku 1989.

Vyvolávací cena obrazu byla stanovena na 85 milionů korun. Kromě ikonického Kupkova díla bylo v aukci dalších 88 položek. V nědělní aukci se mimo jiné prodala Kupkova abstraktní kompozice Trégastel za 5 200 000 korun. Největší zastoupení na aukci měl ale malíř Josef Šíma, od kterého se dražilo hned 14 děl, sedm olejomaleb a sedm prací na papíře. Šímova díla se vyvolávacími cenami pohybovala v rozmezí zhruba od jednoho do šesti milionů korun.

Na aukci se prodala i další významná díla, například olejomalba Jana Zrzavého nesoucí název Madona s vyvolávací cenou 3,5 milionu korun, za tolik se dílo i prodalo. Draží se také unikátní koláž od Toyen Ceci est inévitable (To je nevyhnutelné) z roku 1949. Zde byla vyvolávací cena 1 350 000 korun a částka se nakonec vyšplhala na 2 550 000. Za cenu 2 350 000 korun se na aukci prodala také olejomalba Cesta v Kameničkách od Antonína Slavíčka.

Z 88 nabízených uměleckých děl se jich podle Kosejkové prodalo 82 za celkovou cenu 218 milionů korun včetně přirážky. Aukce se konala ve výstavní síni Expo 58 ART v Letenských sadech.

Autoři: ,