Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na co do divadla

Intenzivní koupel v pocitech. HaDivadlo předvádí, jak může být blízkost ve vztazích toxická


Může být blízkost ve vztahu toxická? Tak zní ústřední otázka inscenace Požár ve šťastném Rakousku | foto: HaDivadlo

Premium Recenze
Brněnské HaDivadlo pokračuje v posilování česko-slovenské a ukrajinské blízkosti s inscenací Požár v šťastném Rakousku. Adaptaci bestselleru Felix Austria (2014) ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč připravil slovenský režisér Eduard Kudláč ve spolupráci s Ivou Klestilovou, bývalou členkou souboru HaDivadla. Nezvyklá inscenace zanechá dojem díky srážce tří odlišných perspektiv a divadelních stylů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Inscenace Požár v šťastném Rakousku je první spoluprací mezi HaDivadlem a režisérem Eduardem Kudláčem – divadelním experimentátorem, dramatikem a fotografem, jehož domovskou scénou je Mestské divadlo Žilina. Projekt uvedený v den prvního výročí běsné ruské války spadá také do dnů připomínajících třicet let od česko-slovenského státního rozvodu. Udržování či vytváření podobných vazeb je nesmírně důležité. HaDivadlo už dalo amatérským ukrajinským běžencům prostor ve speciálním působivém projektu Než skončí válka. Jako jediná tuzemská scéna titulkuje oba vzpomínané kusy do ukrajinštiny.

Dechberoucí rodinná sága

Rakousko-Uhersko a vztah dvou žen přerůstající v toxickou blízkost je tady literárním i dramatickým návratem do někdy idylicky nahlížených časů. V optice současnosti naznačuje i cosi o hledání nové, svobodné budoucnosti Evropy. Magická próza vyšla v brněnském nakladatelství Větrné mlýny, stále zářivější hvězda ukrajinského literárního nebe (v HaDivadle bude mít autorka i tematickou besedu a čtení) ji zalidnila všedně nevšedními postavami a postavičkami, jejichž životy plynou a rozplývají se na pozadí epochy, která jejich potomkům obrůstá mýtem o šťastném Rakousku, které se ocitlo v názvu inscenace.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...