Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

Kultura

  8:03aktualizováno  9:48
Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, v němž sekundovala Vladimíru Pucholtovi. Hrála také ve snímcích Formanova spolupracovníka Jaroslava Papouška Nejkrásnější věk a Hogo fogo Homolka.

O úmrtí Hany Brejchové informuje web Blesk.cz, jemuž zprávu potvrdila Brejchové neteř Tereza Brodská. „Já jsem se tuhle smutnou zprávu dozvěděla před pár dny od bratra. A bohužel vám ji mohu jen potvrdit,“ řekla Blesku Brodská.

Slavný film Lásky jedné plavovlásky natočil režisér Miloš Forman v roce 1965, kdy bylo Brejchové 18 let. Ve stejném roce šel do kin také československo-sovětský film Puščik jede do Prahy, v němž se Hana Brejchová rovněž objevila.

Lásky jedné plavovlásky byl ale samozřejmě mnohem zásadnější počin, dodnes jde o jeden z nejvýraznějších filmů tzv. Československé nové vlny, byl nominovaný na Oscara a Brejchová doprovázela Miloše Formana na všech festivalech.

Herečka Hana Brejchová ve snímku Lásky jedné plavovlásky (1965)

Na festivalu v Benátkách dokonce skončila na 3. místě v kategorii za nejlepší herecký výkon. Až za ní se umístila Claudia Cardinale.

Z jejích dalších filmových a televizních rolí zmiňme syrovou detektivku Petra Schulhoffa Po stopách krve v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským, parodii Adéla ještě nevečeřela, válečné drama režiséra Juraje Herze Zastihla mě noc nebo seriály Druhý dech, Cirkus Humberto, Zlá krev nebo Co teď a co potom. Objevila se i v dalším Formanově filmu – oscarovém Amadeovi.

Její slavnější sestrou je herečka Jana Brejchová, první manželka Miloše Formana, s níž se ale mnoho let nestýkala. „Mamince to sdělovat nebudu. Dlouhá léta se s Hanou neviděly. Maminka je vážně nemocná a já nechci, aby jí tato zpráva ještě přihoršila,“ řekla deníku Aha! Brodská.

Po roce 1989 se Hana Brejchová rozhodla věnovat podnikání a objevila se v několika dalších filmech, například v nepříliš úspěšné komedii Divoké pivo. Bývalá herečka pak v roce 2009 málem uhořela ve svém bytě v pražské Argentinské ulici. Požár, který vznikl zřejmě v důsledku nedbalého zacházení se svíčkou, tehdy zničil prakticky veškeré zařízení bytu.

Poslední léta žila Hana Brejchová v domově s pečovatelskou službou v Buštěhradu na Kladensku.

Někdy byla maminka ostrá, ale zároveň velmi vtipná, říká Tereza Brodská:

4. července 2022

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!