Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sbohem Haničko. Se Zagorovou se loučily stovky lidí, zpívali její hity

Kultura

  12:42aktualizováno  16:52
Po úterní zádušní mši, která byla jen pro rodinu a pozvané přátele, se ve středu i veřejnost rozloučila s Hanou Zagorovou. Pieta se za zesnulou zpěvačku konala v pražském Divadle Kalich, před kterým se vytvořila dlouhá fronta a do kterého dorazily stovky lidí.

Už hodinu před otevřením se před Kalichem vytvořila dlouhá fronta zájemců. Vedla od divadla Jungmannovou ulicí až za roh do ulice Palackého. „Lidé si ve frontě zpívají Hančiny hity a nosí její oblíbené gerbery,“ hlásil z místa redaktor iDNES.cz.

Uvnitř divadla bylo možné na pietně nasvíceném podiu vidět rakev Hany Zagorové ležící na bílém suknu. To se nařasené táhlo přes celé jeviště. Nalevo od rakve pak vystavili velké fotografie zesnulé i s jejím podpisem. Divadlem zněly zpěvaččiny písně. Smuteční květiny zdobily i chodby divadla, na nádvoří pak stály velké věnce a další smuteční kytice. Smuteční věnec poslal například prezident republiky, Český rozhlas, kolektiv Divadla Kalich, František Janeček, Felix Slováček s Dagmar Patrasovou, Stanislav Hložek a mnoho dalších.

„Příchod bude organizován Jungmannovou ulicí směrem od Národní třídy. Na místě a u výstupů z metra čeká pořadatelská služba, která organizuje frontu. Do sálu budou návštěvníci plynule procházet. Bude možno zanechat květiny,“ uvedl již v úterý mluvčí scény Jaroslav Panenka.

Divadlo dopředu žádalo, aby lidé nenosili žádné dary. Z pietních důvodů nebylo povoleno ani fotografování. Někteří však prý i přes zákaz na místo posledního rozloučení dary přinesli. „Neukáznění musí bezpečnostní službě ukazovat galerii v mobilu a mazat fotografie s rakví,“ popisoval dále z místa redaktor.

V samotném sále se z pietních důvodů nesmí fotit, fotografové z médií měli přístup povolen jen na první půlhodinu (31. srpna 2022).

V divadle se lidé mohli podepsat do kondolenčních knih ležících na pultu šaten. „Sbohem Haničko, byla jste skvělá a měl jsem vás moc rád,“ stálo zde například.

Sál zůstal otevřen od 11:00 do 17:00. Květiny následně organizátoři převezli na improvizované pietní místo u vyšehradského hřbitova, kde budou vystaveny až do sobotního večera. „I sem se bude možné přijít symbolicky rozloučit s Hankou a případně i zapálit svíčku,“ dodal Panenka. Právě na vyšehradském hřbitově budou zpěvaččiny ostatky uloženy. Zagorová sem totiž už před lety přemístila hrob svých rodičů.

Pietní událost hostilo a organizovalo divadlo, které už delší čas chystá premiéru nového muzikálu Biograf láska. V novince zazní celkem čtyřiadvacet písní z repertoáru zesnulé Hany Zagorové. Premiéru bude mít v Kalichu 16. září. A taktéž právě v Kalichu se před lety zpěvačka objevila v první divadelní roli, zahrála si v muzikálu Jack Rozparovač.

Rodina se s Hanou Zagorovou, která zesnula v pátek 26. srpna, rozloučila už v úterý v malostranském kostele sv. Tomáše. Vedle zpěvaččina manžela Štefana Margity a sestry Evelyn Bečvaříkové dorazili například Dagmar Havlová, Jiřina Bohdalová, Lucie Bílá, Aleš Háma, Josef Polášek či Adam Plachetka. Uspořádat soukromý obřad místo klasického pohřbu se prý Margita rozhodl na základě přání samotné Zagorové.

Za svoji kariéru nazpívala Hana Zagorová téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Už od druhé poloviny 60. let patřila k nejvýraznějším postavám tuzemské popové scény. Uplatnila se nejen svým charakteristickým hlasem, ale také jako textařka, herečka a moderátorka. Poslední studiové sólové album Já nemám strach vydala v roce 2018. O dva roky později natočila Zagorová se svým manželem, operním pěvcem Štefanem Margitou, desku Konečně společně.

Autoři: ,