Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zapomenutá hvězda Elen Tanasco. Pozoruhodné osudy jedné tanečnice

Elen Tanasco, vlastním jménem Helena Herget-Atanasković foto: Filmový přehled

Před pár dny mi kamarád zavolal, jestli vím, že zemřela paní Krautgartnerová, manželka jednoho z našich nejvýznamnějších muzikantů, jenž u nás jako jazzový saxofonista, klarinetista, skladatel a kapelník proslul zejména v padesátých a šedesátých letech, ale okamžitě po sovětské invazi v srpnu 1968 emigroval.
  5:00

Nevěděla jsem, a ani tam, kde se o Heleně Atanaskovičové alias Elen Tanasko píše víc, zatím její úmrtí nezaznamenali. Není asi divu, letos dosáhla 102 let, žila ve Vídni, její muž zemřel už před mnoha lety a na to, že byla kdysi v Československu populární tanečnicí a zahrála si ve dvou filmech, se už dávno zapomnělo.

Elen Tanasco (* 1919), vlastním jménem Helena Herget-Atanasković, pocházela z pražské jugoslávské rodiny, jako tanečnice vystupovala například v Novém německém divadle či ve skupině Joe Jenčíka, tančila v muzikálu Divotvorný hrnec v Karlíně, potkala se s Janem Werichem, Oldřichem Novým i s Vlastou Burianem a také se – v roce 1947 – poznali s Karlem Krautgartnerem.

Vzhledem k jejímu jugoslávskému původu poválečné československé úřady dvojici nepovolily sňatek, Elen Tanasco ale partnera následovala do emigrace, kde se později vzali. On pokračoval v kariéře, již započal v Československu. Ve Vídni se stal dirigentem rozhlasového jazzového orchestru, v roce 1971 přesídlil do Kolína nad Rýnem, kde vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Rheinische Musikschule, ale krátce nato, v roce 1982, zemřel.

Ona se k herectví již nikdy nevrátila. V rozhovoru, který s ní coby „zapomenutou hvězdou“ telefonicky vedl před dvanácti lety Ondřej Suchý, potvrdila, že poté, co odešla, se už před kamerou ani na jevišti neobjevila, ale začala tanec vyučovat v Německu a ve Vídni a prostřednictvím rehabilitační gymnastiky pomáhala nemocným.

Zpráva o její smrti přináší možnost připomenout si nejen jednu pozoruhodnou dámu, ale také fakt, že Karel Krautgartner patřil ke špičkám zdejší hudební scény a že letos uplynulo nejen čtyřicet let od jeho smrti, ale také sto let od jeho narození. Životy obou jistě stojí za vzpomínku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat