Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hlas upravil Smetanu. Bude znít jako Beatles

Kultura

  17:00
PRAHA - Komediální muzikál pro zpívající činoherce s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits chystají Městská divadla pražská. Autorský projekt zkoumající odkaz českého hudebního velikána vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků.

Hudebník Ivan Hlas foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nejslavnější Smetanovy melodie pro chystaný muzikál upravili a nově zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem. V Divadle ABC se inscenace objeví od 17. března.

"Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí pro finanční záchranu divadla urychleně nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět požadavku japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho velkolepého včera není však vůbec snadné," uvedla mluvčí projektu Magdalena Bičíková.

Reggae i rock-and-roll

Na jevišti se objeví například Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Jiří Klem a jako speciální host také Ivan Hlas.

Ivan Hlas, který v Divadle ABC spolupracoval už na muzikálu Šakalí léta, prý ke Smetanově dílu přistupoval s úctou. "Nejradši mám jeho prosté písničky jako Letěla bělounká holubička nebo Věrné milování, Jiří Janouch dělal na těch složitějších," podotkl známý muzikant a písničkář. Smetanovy árie tak podle něj zazní jednou jako reggae, jindy jako rock-and-roll, song a la Beatles či balada ve stylu skupiny Queen.

Autor: