Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hledá se zpěvák pro nejhlubší tón v historii hudby

Kultura

  15:00
LONDÝN - Britský skladatel Paul Mealor napsal do své nové skladby pro pěvecký sbor vůbec nejhlubší tón, jaký kdy autor zpěvákovi předepsal, a nyní pro něj hledá interpreta.

Skladatel Paul Mealor foto: Jillian Bain Christie

V Mealorově skladbě De Profundis se vyskytuje extrémně nízký tón kontra E, který se nachází více než dvě oktávy pod jednočárkovaným C. Spolu s nahrávací společností proto nyní Mealor přes inzeráty hledá někoho, kdo by byl schopen takový tón zazpívat.

Dosud nejnižší notou, kterou skladatel zpěvákovi předepsal, bylo Hes ve skladbě Celonoční bdění (Vespers) Sergeje Rachmaninova. To je však o šest půltónů výš, než požadavek Paula Mealora.

Meze lidských možností

Faktu, že skladatel se dotýká samotné meze lidských možností, si je vědoma i nahrávací společnost, která začala zpěváka hledat pomocí inzerátů v odborných časopisech a na internetu. Rekord co se týče hloubky tónu drží Američan George Menees, který se před dvěma lety dostal do Guinnessovy knihy rekordů s tónem Fis o frekvenci 0.393 hertzu, tedy mnohem hlubším, než E, které žádá britský hudebník. Problém ale je, že málokterý zpěvák dokáže zazpívat hluboké tóny kvalitně a zvládne zpívat na vysoké úrovni.

"Mé pojetí skladby De Profundis vyžaduje plný a mocný hlas; hlas, který nejenže se svou pravdivostí a vážností dotkne srdce, ale donutí rezonovat každičkou část těla, protože se pohybuje v nejhlubších částech hlasového spektra," vysvětlil užití hlubokých tónů Mealor. Tento skladatel je nyní v Británii velmi populární - loni si ho vybrali princ William a jeho manželka Catherine jako autora hudby, která zazněla při jejich svatebním obřadu ve Westminsterské katedrále. Jeho nová skladba by se měla nahrávat na jaře.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!