Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hakl, Hůlová, Denemarková a další budou tři dny číst lidem ve vlacích

Kultura

  14:00
Od neděle 14. do úterý 16. září můžete v pražských příměstských vlacích narazit na řadu českých spisovatelů a spisovatelek, kteří lidem zpestří jízdu předčítáním. Jáchym Topol, Tomáš Zmeškal, Michal Viewegh, Martin Reiner, Josef Formánek, Ivana Myšková nebo Kateřina Tučková patří k těm, kdo se připojili k akci Čtení ve vlaku.

Emil Hakl: Ani přibližně si nedokážu představit, co obnáší pojem „spisovatelská hrdost“. foto: Lidové noviny

První ročník akce vymysleli a pořádají studenti školy Michael ve spolupráci se společností Railreklam. Cílem akce je nejen dodat cestování po kolejích novou dimenzi, ale také připomenout, že cestování vlakem i čtení jsou "trendy" a patří k modernímu životnímu stylu. Čtení v jedoucím vlaku je ojedinělý "site specific" projekt. Snaží se přivést literaturu a její autory k cestujícím a představit ji jako aktivní a atraktivní způsob zpříjemnění cestování.

Při čtení se dozvíme i něco o sobě, říká Denemarková

Spisovatelka Radka Denemarková

„Literatura je součást života. Čtení na autentických místech má v Evropě tradici. Je to
dobrodružné,“ říká spisovatelka Radka Denemarková. „Existují různé způsoby čtení, které pochopitelně nemohou poskytnout obraz celku. Ale jejich snahou je ukázat autora tak, jak sám chce být viděn. Spisovatelé by se měli vymaňovat nejen z frází literárních a politických. Knihy nejsou vyřízený spis, který by měl být přístupný jen určitým čtenářům, kritikům, vědcům. Literatura je neuzavřená. Sama někdy připomíná vlak, který projíždí krajinou a cestující vystupují a nastupují podle toho, nakolik je vlak pohodlný a rychlý. V průběhu čtení se dozvíme mnohé o sobě i druhých. U dobrých knih zkoumáme jazyk. A čtenář zkoumá nás. Proč ne ve vlaku. Pěkně z očí do očí.“

Pro autorské čtení bude vyhrazen prostřední oddíl (horní patro, 2. třída) ve vlacích typu CityElefant. Vybrané spoje budou dostatečně označené stejně jako vyhrazené oddíly tak, aby akce nerušila cestující, kteří o čtení ve vlaku nebudou mít zájem.

Čtení ve vlaku bude zakončeno 16. 9. na Hlavním nádraží v Praze. Ve Fantově kavárně od 16:00 proběhne literární jarmark (prodej knih, workshopy, občerstvení), poté autogramiáda všech zúčastněných autorů a na závěr vystoupení Yellow Sisters a Adriana T. Bella.

Podrobné informace o programu na www.ctenivevlaku.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!