Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jaroslav Hutka vydává nové album, natočené s Radimem Hladíkem

Kultura

  18:00
Hned dvě významné události čekají nestora českých písničkářů Jaroslava Hutku ve čtvrtek 7. prosince. V pražském Divadle U Hasičů oslaví koncertem padesát let svého veřejného vystupování. Představí zde průřez svým repertoárem od úplných začátků, kdy stál u zrodu českého folku.

Jaroslav Hutka foto: Galén

Zároveň na koncertě pokřtí nové album, tento rok už třetí. Po archivním dvojCD Sladké žluté a úplné novince V rozpitých barvách, kterou natočil mj. s rockery Radimem Hladíkem a Janem Hrubým, přichází nyní s albem Nebeští malíři. To připravil v duu s kytaristou Radimem Hladíkem v roce 1993 a zůstalo dosud nevydáno.

Radim Hladík a Jaroslav Hutka v 70. letech

Obsahuje repertoár, který je kromě autorské tvorby Hutkovi nejvlastnější, totiž jeho úpravy moravských lidových písní ze sbírky Františka Sušila, tentokrát ovšem s vánoční tematikou. Na Hutkova legendární alba Stůj, břízo zelená a Vandrovali hudci navazuje nejen obsahem, ale i obalem: jeho autorkou je opět bývalá písničkářova životní partnerka, výtvarnice Zora Růžová.

„Témata byla nejen z Bible, často příjemně překroucená, ale také z protestantské tradice, velké literatury a svou roli hrála také kramářská píseň,“ říká Hutka k obsahu alba. „V době, kdy Sušil sbíral, byly ještě vesnice izolované, byl v nich jen farář, starosta a učitel, ale ještě se nekonaly ničivé invaze vlastenců.“

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...