Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Ivan Mládek se vrátí mezi fanoušky, kteří před lety způsobili jeho comeback

Ivan Mládek se do Trutnova vrátil v roce 2000 foto: TrutnOFF BrnoON

Festival TrutnOFF BrnoON oznámil další várku jmen programu. Zaujme mezi nimi především britská skupina Reef a domácí hvězda několika generací Ivan Mládek se svým Banjo Bandem.
  14:17

Když v roce 1995 zahrál Ivan Mládek před desetitisícovým auditoriem Na Bojišti v rámci tehdejšího trutnovského festivalu, znamenalo to pro tohoto hudebního baviče opravdový comeback. Od té doby se objevil na řadě hudebních akcí, měl mnoho televizních vystoupení a letos se na pozvání pořadatelů trutnovského festivalu, který se mezitím přesunul do brněnského areálu Na Střelnici a změnil jméno na TrutnOFF BrnoON, před stejné (a v mnohém jistě i omlazené) publikum vrátí.

„Když tehdy pozapomenutý Ivan Mládek přijel, nikdo nevěděl, jak to dopadne. Po příjezdu se začal v zákulisí strojit do texasek. Jak jsem to viděl, šel jsem rychle k němu a prosil jej, ať to nedělá. Ať si vezme své kostkované sáčko s motýlkem a texasky nechá v autě. Celý zsinalý se tehdy na mě dlouze podíval a jen řekl: „Vážně?“. A nejistou chůzí šel na pódium. Za pár minut se svým banjem málem zboural celý areál a stal se hvězdou festivalu s undergroundovými kořeny,“ vzpomíná zakladatel festivalu Martin Věchet.

Festival oznámil i řadu dalších nových jmen programu, z domácích například Roberta Křesťana s Druhou trávou, Monkey Business, Muchu nebo Garage. Zahraniční soupisku obohatí známá britská kapela Reef, která přiveze repertoár z nového alba Shoot Me Your Ace, jež je aktuálně na osmém místě britského žebříčku.

Původní členy Reef Garyho Stringera a Jacka Bessanta doplňují zkušení harcovníci Jesse Wood, který je synem Ronnie Wooda z Rolling Stones, a bubeník Luke Bullen, jenž hrál například v kapelách zpěváka Bryana Ferryho nebo Joe Strummera z punkových The Clash. Na jejich novém albu Shoot Me Your Ace s nimi navíc hostuje i kytarista Andy Taylor z populárních Duran Duran, který je rovněž producentem a spoluautorem desky.

Zmiňované kapely tak doplní program festivalu, jenž proběhne od 18. do 21. srpna. Mezi již ohlášenými jmény jsou např. Sisters of Mercy, The Subways, Hudba Praha, Michal Prokop s Framus Five nebo Aneta Langerová. Do 20. května lze na webových stránkách festivalu objednávat vstupenky za 1500 Kč, po tomto datu se o stokorunu zdražují. Při objednání devíti vstupenek je desátá zdarma.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...