Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

J.A.R. představili v Praze i nové album. Diváky bavil hlavně Bárta

Kultura

  8:53
PRAHA - Kapela J.A.R. na středečním koncertu v zaplněném Lucerna Music Baru v Praze mimo svých hitů představila také čtyři skladby z připravovaného alba Dlouhohrající děcka. Skupina svým příznivcům nabídla funkovou show, která rozhýbala většinu publika.

Dan Bárta foto: ČTK

Formace, kterou režisér Zdeněk Suchý charakterizuje jako "životní názor", zahájila své vystoupení skladbou Maximig, velkým hitem z alba Mein Kampfunk z roku 1997. Na tomto albu se poprvé objevil zpěvák Dan Bárta, který dnes neodmyslitelně patří do základní sestavy J.A.R. Také na koncertu se Bárta prezentoval nejen jako zpěvák, ale k jeho výbavě vedle mikrofonu patřily činel, paličky a chrastítko, kterými doprovázel své kolegy.

Aplaus diváků sklízely také Bártovy pohybové kreace, kterými bavil přítomné rapper Michael V., a sóla jednotlivých členů kapely. Vedle novinek zazněly známé hity jako Mydli to, Potomek Prahy nebo Superpéro.

Deska po pěti letech
Album Dlouhohrající děcka natočili J.A.R. po pěti letech od poslední řadové desky Armáda špásu. Svým stylem se tehdy deska vrátila k rockovějším kořenům kapely a nahrávka sklidila velký úspěch. "Jaři" o rok později zvítězili na výročních hudebních cenách televize Óčko v kategorii skupina roku a stali se držiteli výročních cen hudebního magazínu Filter v kategorii domácí koncertní kapela.

Novinka Dlouhohrající děcka, za kterou stojí především osvědčené duo Roman Holý a Oto Klempíř obohacené o skvělé pěvecké výkony a hudební vhled Dana Bárty a rapové vsuvky Michaela, vyjde s největší pravděpodobností koncem dubna.

Poslední nahrávka J.A.R. se objevila před dvěma lety. Ke dvaceti letům koncertní činnosti vydali J.A.R., jejichž název bývá dešifrován jako Jednotka Akademického Rapu, výběrové DVD & CD 1989 - 2009. To vedle výběru hitů jako Bez vokolků, Mydli to, Bulháři či Už mizí pryč je... Hanka nabídlo i novinku Ples es a DVD se záznamem koncertu J.A.R. v Lucerně.

J.A.R. nefunguje jako klasická kapela, ale spíše jako příležitostná setkání předních českých jazzmanů a hudebních producentů. Členové souboru se věnují vlastním aktivitám. "Co se týče J.A.R., tam je to postavené na rapu a já to jenom tak 'vypestřuju'," uvedl například ke svému podílu zpěvák Bárta, člen projektu Illustratosphere.

Svůj historicky první koncert funková kapela s osobitým humorem odehrála shodou okolností 17. listopadu 1989 na smíchovské diskotéce U Holubů.

Počátkem 90. let vydali úspěšné desky Frtka a Mydli to!. Následovaly Mein Kampfunk, Homo Funkianz s hitem Bulháři s hostující Helenou Vondráčkovou a Nervák.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...