Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jackson se vrací na scénu, naposledy

Kultura

  19:25
LONDÝN - Americký zpěvák Michael Jackson se vrátí po osmi letech na koncertní scénu. Jackson to bez dalších podrobností oznámil v londýnské O2 Areně, kde by měl v červenci vystoupit.

Michael Jackson foto: ČTK

Již během dne se ale objevily v londýnském metru plakáty, podle nichž by měl padesátiletý zpěvák uspořádat v Londýně v červenci deset koncertů. List The Times napsal, že koncerty by měly začít 8. července a lístky by se měly začít prodávat 13. března.


Poslední album Invincible vydal Jackson v roce 2001 a tehdy také naposledy koncertoval. Od té doby jeho pokusy o comeback končily fiaskem.

Výsledek 50 lékařských prohlídek? Zpěvák je zdráv
Jeho dnešní nepříliš souvislé vystoupení, na které se dostavil o 90 minut později proti plánovanému termínu, přerušovali skandováním nadšení fanoušci. Kromě toho, že několikrát zopakoval "Mám vás rád", Jackson skrytý za černými brýlemi také řekl, že v červenci to bude jeho "poslední vystoupení v Londýně".

O2 Arena pojme až 20.000 diváků. Ve stejném prostoru se ke společnému koncertu sešli po 20 letech Led Zeppelin a v roce 2007 tu vystupoval Prince.

Jacksonův návrat ale provázejí také obavy, zda je dostatečně ve formě, aby šňůru koncertů zvládl. Naposledy při londýnském vystoupení v roce 2006 při předávání hudebních cen World Music Awards Jackson nepřekonal trému a nebyl s to zazpívat svůj hit Thriller. Nyní však podle britského tisku údajně absolvoval 50 lékařských prohlídek, které potvrdily, že je dostatečně zdráv.

Ke comebacku ho prý nutí dluhy
Jackson prodal ve světě přes 750 milionů exemplářů svých alb a patří k nejúspěšnějším hudebníkům všech dob. Získal 13 cen Grammy a Thriller z roku 1982 je stále nejprodávanějším albem všech dob.

Od vydání posledního alba Invincible v roce 2001 na sebe upozorňuje spíš bizarním chováním, spekulacemi o plastických operacích a finančními problémy, které jsou údajně také za nynějším pokusem o comeback.

Přes finanční potíže obývá Jackson v Londýně královské apartmá hotelu Lanesborough v ceně 5000 liber (157.000 korun) za noc. I když na jeho dnešní několikaminutové vystoupení se v O2 Areně přišlo poměrně dost nadšených fanoušků, jinak jeho přítomnost nevyvolala v Londýně velký vzruch. Na rozdíl od předcházejících návštěv není jeho hotel v obležení a "hlídkuje" u něj jen asi stovka jeho příznivců.

Jackson byl také před čtyřmi lety již podruhé obviněn ze sexuálního zneužívání dětí. Ale i když byl v červenci 2005 osvobozen, jeho renomé dále utrpělo a od té doby žil víceméně v ústraní. Kvůli dluhu 24,5 milionu dolarů (560 milionů korun) se pak musel vzdát ranče Neverland v kalifornské Santa Barbaře. Od té doby žil v Bahrajnu, Evropě či v Las Vegas.

Zpěvák také ve středu zažaloval losangeleskou aukční síň Julien's Auction House ve snaze zabránit dražbě předmětů z Neverlandu. Jacksonova společnost MJJ Productions v žalobě tvrdí, že síň prý nedodržela slib a neposlala zpěvákovi seznam věcí, které hodlá prodávat.

Majitel aukčního domu Darren Julien řekl, že je "naprosto překvapen", protože Jackson byl prý o všem od začátku informován. "Jeho manažer vše schválil," řekl Julien. V prosinci oznámil, že v dubnu uspořádá pětidenní aukci 2000 Jacksonových předmětů, včetně jeho platinových a zlatých desek, na míru upraveného motocyklu Harley Davidson či limuzíny Rolls Royce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!