Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak namíchat esoteriku a sklo? Poradí DOX

Kultura

  16:27
PRAHA - Centrum současného umění DOX nabídne v letní sezoně například designové sklo nebo expozici inspirovanou rakouským myslitelem a esoterikem Rudolfem Steinerem, během níž budou představena díla od britského sochaře Tonyho Cragga, italského umělce Maria Merze nebo Josepha Beuyse z Německa.

Skleněná svítidla K. Pojerové a D. Yule foto: Reprofoto

Jako první přijde na řadu 2. června výstava Transparency Nation, která představí tvorbu ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové pod vedením sochaře Ronyho Plesla. "Expozice je vytvořena přímo pro prostory DOX.

Vystavující umělci se zaměří především na vztah uměleckého objektu a daného prostoru," řekla mluvčí galerie Terezie Kaslová.

 
Objekty Kristýny Pojerové
 

Dózy Kristýny Pojerové

Pomyslným vrcholem nadcházejícího léta v DOX ale bude výstavní projekt Rudolf Steiner a současné umění, na jehož vzniku se podílela i umělecká muzea z Wolfsburgu a Stuttgartu. Výstava představí na 70 exponátů od řady významných současných tvůrců. "České barvy bude na expozici hájit Karel Malich, představíme ale i kresby samotného Steinera," doplnila Kaslová.

Výstava o důležitosti duchovna v lidském životě a o názorech pozoruhodného německého myslitele, zakladatele waldorfského školství či biodynamického zemědělství, bude zahájena v polovině června.

Rudolf Steiner

Rudolf Steiner

Mezičas mezi končící výstavou britského fotografa Martina Parra a červnovou instalací nových expozic vyplňuje výstava panoramatických fotografií Jaroslava Poncara. "Snímky návštěvníky zavedou do divoké krajiny západního Tibetu.

Výstava se koná u příležitosti cyklu workshopů a přednášek Bön - nejstarší pramen tibetské kultury," uvedla Kaslová s tím, že mezi přednášejícími budou i tibetští mniši, kteří přijeli do České republiky speciálně za tímto účelem. Návštěvníky seznámí například s rituálními tanci v maskách nebo uměním výroby a používání obřadních předmětů. Výtěžek ze vstupného bude věnován na výstavbu nepálské.

Více informací o stávajících a chystaných výstavách v holešovickém centru současného umění DOX naleznou zájemci nawww.dox.cz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat