Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak zní ruská kolize elektronického tranzu s šamanskou psychedelií

Kultura

  9:29
PRAHA - Volga je kolize elektronického transu s šamanskou psychedelií předkřesťanského Ruska. V rámci festivalu Respect vystoupí dnes, 9. listopadu, večer v pražském prostoru Jazz Dock.

Volga foto: Reprofoto

Respect 2009

Volga /Rusko/, 9. 11., Jazz Dock - Jazz & Blues Bar & Café, Janáčkovo nábřeží 2, Praha. Vstupné předprodej 230 Kč, na místě 250 Kč. Respectmusic.cz

Skupina existuje přes deset let a v klubech Německa a Holandska si vybudovala kultovní undergroundový statut. Doprovod si drží elektronicky abstraktní tvář, kombinuje křišťálové plochy i lehce drásavé smyčky a vytváří tak účinný kontrast k ryze etnickému, ale stylově tvárnému zpěvu Anžely Manukian. Zatímco elitní britský DJ Charlie Gillett ji srovnává s Annie Lennox, jiní uvádějí jako paralely jména Lisa Gerrard z Dead Can Dance či Elizabeth Fraser z Cocteau Twins.

Hudební páteří sestavy je Alexej Borisov, který začínal jako kytarista moskevské new-vawe kapely The Center a roku 1985 založil dodnes funkční "techno-industriální” Nočnoj Prospekt. Seznam jeho dalších mezinárodních aktivit vyplňuje na MySpace více než jednu obrazovku. V Praze vystupoval poprvé v roce 1996 na festivalu Alternativa s multimediálním projektem Nord, v němž měl roli zvukového designéra.

Nástrojovou část Volgy dotváří Roman Lebedev, který hraje na elektroniku a kytaru, a multiinstrumentalista Jurij Balašov. Ten je zároveň originálním výtvarníkem a získal Grammy za obal k posmrtnému albu Franka Zappy Civilization Phaze III.

Repertoár skupiny čerpá ze závratného časového rozpětí let 1100-1800. Příklad: píseň Konopa je o konopném lektvaru, nápoji lásky, který žena uvaří muži, aby ztratil hlavu. "I tuhle metodu jsem vyzkoušela," říká zpěvačka Anžela Manukian.

Respect Plus 2009: Mari Boine

Hvězda severské hudby Mari Boine přijíždí již poněkolikáté. Tentokrát vystoupí v rámci festivalu Respect Plus 15. listopadu ve velkém sále KC Vltavská (Bubenská 1, Praha 7).

Mari Boine, čarodějka šamanských spirituálů ze země Laponců-Sámů, vydala své první album Gula Gula u prestižní značky Real World před dvaceti lety - a jeho síla se od té doby nezmenšila ani o milimetr.

Tradiční formy sámské hudby joiky mísí s jazzovými a rockovými prvky. Její písně jsou o identitě severských Sámů, národa bez státu, jejich feeling je rovnocenný prožitku černošského blues či romských písní.

Autoři:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...