Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jakou barvu měl festivalový koberec?

Kultura

  21:30
1. července odstartuje již 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Milovníci filmu se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce i na novinky z  prestižních zahraničních festivalů. Nadšení pozorovatelé společenského života pak na promenádu celebrit na červeném koberci.

MFF Karlovy Vary, ilustrační foto foto: ČTK/Petrášek RadekČTK

Portál Doc Alliance Films se rozhodl podívat na karlovarský festival poněkud netradičně a zavzpomínat, jak vypadal před čtrnácti lety. Jaká byla v roce 1997 festivalová znělka, jakou barvu měl slavnostní koberec a kdo se objevil mezi hlavními hvězdami? Film V centru filmu (V teple domova), který je možné na www.docalliancefilms.com od 25. června zhlédnout zdarma, nenechá tyto otázky nezodpovězené a mnoho dalších jich v pozorném divákovi nepochybně ještě navodí.

Fotografie hvězd, reportáže a přenosy z Karlových Varů již brzy zaplní tuzemská média, ve skutečnosti však tyto výjevy zachytí jen zlomek tamější skutečnosti. Dokumentární esej Víta Janečka a Petra Marka V centru filmu (V teple domova) nabízí oproti těmto většinovým mediálním podobenkám o poznání méně stereotypní pohled na festivalové dění. Jejich film je asociativní kaskádou obrazů a slov zachycených mezi hosty, diváky, v projekčních kabinách i v produkčním zákulisí.

Zároveň umožňuje nahlédnout festivalový časoprostor jako unikátní mikrosvět, v jehož perspektivě se každá informace, která do něj dolehne zvnějšku, jeví jako zvláštní cizorodý element. Sledujeme diváky opojené projekcemi i nedostatkem spánku, jak mlčky postávají před televizními obrazovkami, jež přinášejí ve foyer proslulého hotelu Thermal zprávy o ničivých povodních z moravských Troubek. Realita okolního světa je však po dobu trvání festivalu pro každého návštěvníka vzdálená a takřka neuchopitelná.

Podobně vzdáleně a neuchopitelně při sledování snímku mohou působit tváře ústředních postav českého filmu i móda, která před čtrnácti lety oblékala hosty na slavnostních recepcích. Janečkův a Markův film navozuje zvláštní typ nostalgie po tom, aby alespoň na chvíli bylo vše o něco méně prošedivělé a znavené životem, jako tomu bylo kdysi. Je zároveň zajímavou sondou do zjitřené mysli dvou mladých režisérů, kteří byli při natáčení sami rozkročeni mezi aurou festivalu i jeho filmových projekcí a úkolem předat své prožitky dál dokumentárním záznamem.

Film V centru filmu (V teple domova) může být jedinečnou zkušeností pro ty, kteří se na karlovarský festival letos vypraví. Nabídne jim unikátní, téměř časosběrnou konfrontaci festivalových výjevů z roku 1997 s tím, co sami v první červencový týden prožijí.

Pro ty, kteří se na festival nechystají, zase může být zajímavým oživením nedávné minulosti i pobídkou ke kritickému porovnání s obrazy, které k nim o karlovarském dění dolehnou z médií. Na stránkách Doc Alliance Films je možné kromě tohoto snímku online sledovat také filmy renomovaných tvůrců Andrease Horvatha, Martina Marečka či Audriuse Stonyse, jejichž nejnovější počiny byly letos vybrány do dokumentární soutěže festivalu.

Autor: