Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Je to vono! Po 25 letech vychází první nahrávka českého hiphopu

Kultura

  17:07
PRAHA - Po 25 letech oficiálně vychází album Je to vono, jedna ze zásadních nahrávek tuzemské hudební scény 80. let autorské dvojice Manželé. Údajně první nahrávka českého hip hopu vznikala v období 1984 až 1985 v obývacím pokoji na pražském sídlišti Jižní Město.

Jižák foto: Reprofoto

Autoři Lesík Hajdovský a Miroslav Gärtner později rapové písničky šířené v nezávislé distribuci znovu natočili a vydali v roce 1991 na albu Jižák, originální nahrávka však podle některých hudebních odborníků zůstala nepřekonána. Nyní vychází díky restaurování originálních pásků v původní podobně i s šestnáctistránkovou tištěnou přílohou.

"Oproti původní kazetě jsem si dovolil přeskupit úvodní písničky - tehdy byly v pořadí Prachy, Jižák, Je to vono. Ale Jižákem to všechno začalo, a tak by jím měl začínat i tento disk," uvedl editor alba Jaroslav Riedel. Nejznámější skladba z alba Je to vono, první český rap Jižák, vznikla na základě písničky New York, New York od Grandmaster Flash & The Furious Five, kterou tehdy Hajdovský zaslechl v západoněmeckém rádiu Bayern 3. Skladbu natočil s uskupením Manželé tvořeným rodinami Hajdovských a Gärtnerů.

Manželé - Jižák (klip)

Skladatel a multiinstrumentalista Lesík Hajdovský, který působil mimo jiné v alternativních rockových kapelách Extempore nebo Švehlík, natočil skladby vydané na nahrávce Je to vono v polovině osmdesátých let na dva čtyřstopé magnetofony Tesla B 43 a Tesla B 73 ve svém bytě na Jižním Městě. Stříhat se v těchto podmínkách nedalo, každá písnička musela být natočena na jeden zátah.

"V konfekčních domech na pražském sídlišti Jižní Město žijí nekonfekční lidé," napsal o Manželích v roce 1985 hudební publicista Jaromír Tůma. Další publicista Jiří Tlach označil jejich nahrávky za nejdotaženější z kolekce amatérských demosnímků. Tehdejší vydavatelství Panton však Manželům odmítlo vydat desku s tím, že to na Jižním Městě ve skutečnosti vůbec nevypadá tak špatně, jak to vyznívá z jejich rapování. První oficiální album Jižák vydal Hajdovský a Manželé až v roce 1991. Obsahuje předělávky původních písní z kazety Je to vono. Později titulní skladbu zremixovali rappeři Peneři strýčka Homeboye a rockově instrumentální kapela Ecstasy of Saint Theresa.

Manželé - Je to vono! (živě)

"Jižák je (a patrně zůstane) jedinou opravdovou českou deskou žánru se vším, co k rapu patří a ještě s tím českým navíc," míní hudební publicista Vojtěch Lindaur. Oblíbené téma Jižního Města neopustilo Hajdovského ani v příštích letech, například na albu Manželů z roku 2000 nazvaném Namaž mi, Miruš. Vedle vystupování a natáčení se skupinou Manželé se dnes Hajdovský věnuje i své sólové tvorbě. V letošním roce vyšlo CD Kde jsme zůstali, které je přepisem dvacet let staré kazety z názvem Manželé 88.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!