Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazili Alain Delon, Pierre Richard i nejbližší rodina

Kultura

  11:09aktualizováno  11:38
Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem. Pohřeb velikána francouzského filmu, kterému Francouzi přezdívají Bébel, se za účasti rodiny a nejbližších hereckých kolegů uskutečnil v kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže.

Francie se loučila s Belmondem. Rakev s vlajkou vyprovodil dlouhý potlesk

Emmanuel Macron vzdává hold rakvi s ostatky Jeana-Paula Belmonda (9. září 2021).

Už ve čtvrt na jedenáct dorazily před vstupní portál kostela Saint-Germain-des-Prés pohřební dodávky s rakví a věnci. Jejich příjezd si vysloužil uctivý potlesk přihlížejících. Vstup do kostela byl regulován pomocí zátaras vytvářejících příchodový koridor. 

Mezi prvními smutečními hosty se objevili Belmondovi nejbližší, včetně vnuka Victora Belmonda, který ve čtvrtek promluvil v Invalidovně. Ze známých tváří pak dorazili oceňovaná francouzská herečka Catherine Jacobová, herec Jean Dujardin, režisér Claude Lelouch, zpěvačka Veronique Jannotová, moderátor Michel Drucker či bývalý francouzský fotbalista Luis Fernandez. 

Největších ovací se ovšem dočkaly další legendy francouzského filmu Pierre Richard a Alain Delon, který musel dlouhé chvíle kynout na schodech před portálem. Právě Delon reagoval na zprávu o kolegově úmrtí slovy, že je „absolutně zničený“. „Teď se pokusím vydržet, abych za pět hodin neudělal to samé ... Ale vězte, že by to nebylo špatné, kdybychom odešli společně,“ uvedl v pondělí.

Alain Delon kyne davům, kterému mu tleskají před pařížským kostelem Saint-Germain-des-Prés, kam se přišel rozloučit se zesnulým kolegou Jeanem-Paulem Belmondem (10. září 2021).

S jedenáctou dopolední se v kostele rozezněly varhany a služba dovnitř za doprovodu kněžích donesla rakev s ostatky Jeana-Paula Belmonda. Dovnitř svatostánku ovšem mohli jen pozůstalí a pozvaní hosté.

6. září 2021

Stovky lidí včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona však dorazily uctít památku francouzského herce už ve čtvrtek odpoledne. Výjimečný národní ceremoniál v pařížské Invalidovně obsahoval vojenskou přehlídku, minutu ticha, francouzskou hymnu a zhruba čtvrthodinový prezidentův projev. Vlajkou zakrytou rakev s hercem pak za živého uvedení ústřední skladby z filmu Profesionál vyprovodil dlouhý potlesk. Zájemci se Jeanu-Paulu Belmondovi mohli přijít poklonit až do večerních hodin.

Filmový herec a legenda francouzského filmu Jean-Paul Belmondo zemřel v pondělí v 88 letech. V Invalidovně se mu dostalo výjimečné pocty, kterou Francie naposledy uspořádala po úmrtí exprezidenta Jacquese Chiraca.

9. září 2021