Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Rockový svět truchlí. Zemřel Jeff Beck, jeden z nejlepších kytaristů vůbec

Kytarista Jeff Beck. foto: Reuters

Ve věku 78 let zemřel jeden z nejlepších kytaristů všech dob Jeff Beck, držitel několika cen Grammy a člen rokenrolové síně slávy. Muzikantovi, který ještě loni v létě koncertoval spolu s Johnnym Deppem v Praze, se stala osudnou bakteriální meningitida. Smutek vyjadřují rockové veličiny od Jimmyho Page po Ozzyho Osbournea.
  6:31

Zprávu o smrti zásadního rockového muzikanta, kterou před středeční půlnocí sdílejí přední světové agentury i zpravodajské servery, potvrdil oficiální Beckův profil. „S velice hlubokým zármutkem sdílíme jménem rodiny zprávu o úmrtí Jeffa Becka. Zemřel poté, co se náhle nakazil bakteriální meningitidou. Jeho rodina žádá o soukromí, aby se mohla s touto obrovskou ztrátou vyrovnat,“ píše se zde.

Fenomenální kytarista vydal alba, jež žánrově sahají od blues, rocku a heavy metalu přes jazz fusion až po směs rocku s elektronikou. Zahrál si také na deskách řady jiných hvězd, mimo jiné Micka Jaggera, Tiny Turnerové, Stevieho Wondera, Rogera Waterse či ZZ Top.

„Jeff byl skvělý člověk a vynikající, geniální kytarista. Žádný další Jeff Beck už nikdy nebude,“ napsal na twitteru Tony Iommi, kytarista skupiny Black Sabbath. Smutek zde vyjádřili i Ozzy Osbourne, David Gilmour, Steve Hackett, Dave Davies, Genne Simmons či Paul Stanley. „Jeho technika byla jedinečná. Jeho představivost nekonečná. Budeš mi chybět stejně jako milionům fanoušků,“ složil pak zesnulému Beckovi poklonu další brilantní kytarista Jimmy Page.

Na scénu Beck vstoupil v roce 1965 jako člen legendární skupiny Yardbirds. Jejími dalšími členy byli Eric Clapton a pozdější kytarista skupiny Led Zeppelin Jimmy Page. V roce 1967 založil Beck s Ronem Woodem (od roku 1974 členem Rolling Stones) a Rodem Stewartem kapelu Jeff Beck Group, která se ale po dvou úspěšných albech rozpadla. Později kapelu stejného názvu založil s jinými hudebníky. Ve druhé polovině 70. let začal spolupracovat se skladatelem českého původu Janem Hammerem, s nímž v roce 1980 nahrál desku There & Back.

Za Beckovo nejúspěšnější album bývá považována deska Flash z roku 1985, na níž je i instrumentálka Escape od Hammera, za niž Beck dostal v roce 1986 svou první Grammy. S novým tisíciletím pak hudebník vplul na vlnu elektroniky, jež mu vynesla třetí Grammy za píseň Dirty Mind z desky You Had It Coming (2001). Posledním studiovým albem Becka byla deska Loud Hailer z roku 2016.

V posledních letech spolupracoval a vystupoval mimo jiné i s hercem a hudebníkem Johnnym Deppem. Loni v létě společně vydali album s názvem 18. Při této příležitosti společně odjeli i turné, které mělo v červenci zastávku v Praze.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!