Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Jeskynní festival chce expandovat do zahraničí

Kultura

  8:30
PRAHA - Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu Cave Beat 2012, který od 14. dubna nabídne tucet hudebních vystoupení ve stejném počtu jeskyní v České republice, plánují jeho rozšíření do zahraničí.

Hudebnice Iva Bittová foto: archiv LN - Hynek Glos

V současné době vrcholí jednání o připojení koncertu v maďarské jeskyni Aggtelek Baradla, kde by na konci září vystoupili hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal a brněnská skupina Čankišou. "Tímto směrem bychom v organizaci festivalu chtěli pokračovat příští rok do Francie," uvedl vedoucí organizačního týmu Zdeněk Vilímek.

V přírodních koncertních sálech letos vystoupí například houslistka a zpěvačka Iva Bittová, avantgardní bubeník Pavel Fajt s projektem DrumTrek, mistr hry na japonskou meditační flétnu šakuhači Vlastislav Matoušek, kytarista a zpěvák Vladimír Václavek a další.

Pro tisíc i pro čtyřicet lidí

Podle Vilímka by vystupující umělci v prostorách jeskyní s průměrnou teplotou sedm až devět stupňů Celsia měli reagovat na specifický prostor, k němuž by jejich hudba měla být adekvátní. Hlavním tématem letošního festivalu je příroda, člověk a umění a jeho záměrem je vytvoření podmínek pro hravý dialog pravěkých jeskynních prostor s živou akustickou hudbou.

Nejmenší prostor pro koncerty nabídne jeskyně Na Špičáku, kde může vystoupení sledovat maximálně 40 lidí, naopak zhruba tisíc diváků pojme jeskyně Výpustek ve Křtinách v Moravském krasu, kde na úvod putovního festivalu 14. dubna vystoupí Alikvotní sbor Spektrum z Prahy pod vedením sbormistra Jana Staňka.

Autor: