Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ježiš Němcová, pustěj mě k tomu! Premiéra Babičky se odkládá

Kultura

  23:47
PRAHA - 'Amatérský historický velkofilm' Babička aneb Jak to bylo doopravdy odkládá svou premiéru, která se měla uskutečnit v těchto dnech, na začátek příštího roku.

Babička 2009 (Viktorka) foto: Reprofoto

"Premiéru v listopadu jsme pro velký zájem zrušili. Ukázalo se, že jeden sál a následná projekce ve čtyřiceti kinech je významu a rozměrům Babičky naprosto nedostačující. Jelikož víme, že takový námět přijde pouze jednou za život, rozhodli jsme se dotáhnout věc důsledně do vítězného konce," říká Pjeer van Eck, režisér filmu. "Situace jeví se podobná rozpoložení horolezce, nacházejícího se těsně před dobytím vrcholu, jenž ještě na chvíli zastaví a rozhlédne se po krajině, aby si následné finále dokázal vychutnat. Takže my si teď jen trochu chutnáme..."

Nový 'nezávislý historický velkofilm', který bude nejspíš především komedií, řeší dosud neznámé okolnosti vzniku nejznámější knihy Boženy Němcové. Kdo byl skutečným autorem tohoto literárního díla ze života prostého lidu? Jak vypadala ona původní nepublikovaná verze sepsaná českou spisovatelkou? Kým ve skutečnosti byla ona babička? Matkou Terezy Proškové, příbuznou Barbory Panklové nebo ještě někým jiným?

Babička sem, babička tam
Příběh filmu je jednoduchý. Božena Němcová (Michaela Fišarová) společně s vydavatelem (Milan Mendlík) píší román Babička. Důvod? Němcová se nachází ve finanční tísni a vydavatel cítí příležitost, jak na národním obrození vydělat. Ve filmu se Němcová vrací do svého dětství a odhaluje divákovi skutečnou pravdu. Na Staré Bělidlo přijíždí po 20. letech babička. Není to ale Marie Novotná (Růžena Tomanová), nýbrž její soused Mareš. Díky své povaze si postupně získává přízeň rodiny Proškovic i samotné kněžny Zaháňské.

Babička 2009 (Němcová)

Vydavateli se však tento příběh podaný Němcovou nelíbí a provádí nekompromisní korekci celého díla. "To máte samé babička sem, babička tam. Co takhle dokončit příběh Viktorky?" Nakonec přepíše celou knihu sám. Proto se originální rukopis do dnešních dnů nedochoval. Situace ještě graduje příjezdem opravdové babičky a dochází k nečekanému odhalení. Celá rodina řeší velké dilema.

""
Jiří Macháček
Jaroslav Dušek
Aňa Geislerová
Ivan Trojan
Tatiana Vilhelmová
Pavel Liška
Miroslav Donutil
Eva Holubová
ani Emílie Vášáryová
V TOMTO FILMU NEHRAJÍ!
""

Vytesané nápisy na skalách
Aby iluze doby působila na diváka co možná nejvěrněji, bylo rozhodnuto, že film bude vyveden černobíle. Většina nedostatků ve výpravě, dimenzovaná omezenými finančními prostředky, se tak snáze ztratí ze zorného divákova úhlu. "Pochopitelně i přes tato opatření lze očekávat výtky kunshistoriků nad opominutými zásuvkami, projíždějícími lyžaři, či vytesanými nápisy na skalách v Českém ráji," tipují tvůrci.

Předlohou pro obrazové snímání kamery se stal klasický film Babička od Františka Čápa z roku 1942. Nakonec však i tento nedostižný vzor se zdál v některých pasážích příliš málo konzervativní a veškeré zběsilé pojezdy kamery v interiérech byly vypuštěny. Všechny informace o připravovaném snímku zájemci najdou na adrese www.babickafilm.cz.

Autoři: