Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jožin z bažin + polské titulky = hit

Kultura

  9:57
PRAHA - Poláci objevili píseň Ivana Mládka Jožin z bažin. Klip starý třicet let se stal hitem. Józek z bagien, jak mu v Polsku říkají, se dostal do povědomí Poláků díky internetu a klip s polskými titulky se objevil i v televizi. Jožina hrají rádia, vede hitparády.

Ivan Mládek. foto: Lidové noviny

józek z bagien, jak se polsky skladba nazývá, poráží v hitparádách písničky současných tvůrců. Mládek tak stanul po boku jiných českých zpěváků, jako je Helena Vondráčková, kteří slaví v Polsku úspěch.

Písnička se dostala do povědomí Poláků před několika dny díky internetu. Klip opatřený polskými titulky se objevil už i ve veřejnoprávní televizi TVP a Jožina hrají také některá rádia. V posvátečním období, kdy lidé pomalu začali porušovat novoroční předsevzetí a mučí se dietami, song baví a pomáhá rozveselit mysl zahloubanou v zimní depresi.
 
Jožin z bažin udělal zkrátka v Polsku díru do světa, soudí hudební recenzenti. „Není zcela jasné, zda diváky očaroval styl Ivana Mládka nebo tanec vousatého Ivo Pešáka, který s vážnou tváří pomáhá zpěvákovi v refrénech. A možná jde o magii českého jazyka, jenž vždy vyvolává úsměv na tvářích rodáků,“ napsal server Interia.pl.

Proč žere hlavně Pražáky?
Zcela jistě ale zaujala historie Jožina, který žije v bahnech na Moravě (pravděpodobně v okolí Vizovic) a živí se hlavně Pražáky, trápí místní obyvatele a předseda nabízí za jeho zničení dceru a půl JZD. Objevují se ale také hlasy, že Jožin z bažin je vážnou sociologickou sondou. Lidé na chatu píší o tom, že Pražáci asi se slzami v očích objevují netoleranci vůči obyvatelům metropole, s níž se setkávají v různých regionech Česka.

Jiní soudí, že dílo je příspěvkem do diskuse o ekologii. Jožin by prý mohl být protestem proti nadmíře civilizace (a tedy i obyvatel Prahy) v místech nedotknutých rukou člověka. V každém případě Poláci již poněkolikáté pohlédli s podivem na svého nenápadného jižního souseda a vydechli závistí - shodují se polští komentátoři. Na zdech některých polských měst se prý již objevily nesmělé nápisy „Jožin z bažin prezidentem“.

Sám Mládek televizi TVN řekl, že klip, který se objevil v Polsku, nezná. Písničku prý napsal na zakázku. „A vyplatilo se to, hrajeme ji dodnes,“ uvedl. Případ Jožina z bažin ukazuje mimo jiné sílu internetu, díky němuž se může stát každý hvězdou, a to třeba i proti své vůli.

„Polákům se zalíbil zpěvák v divném saku“
Za úspěchem Jožina z bažin je klip písně ze sedmdesátých let, říká pro LN Tomek Grabinski, bohemista z Wroclavi.

* LN Díky čemu se teď stal Jožin z bažin polským hitem?
Jeho popularitu podle všeho odstartovala ukázka z videoklipu ze sedmdesátých let, která se objevila minulý týden v satirickém pořadu zpravodajské televize TVN 24. Už předtím se nahrávka šířila po internetu a potom ještě víc. A tento týden už byl na TVN 24 rozhovor s Ivanem Mládkem a tím legračním zpěvákem. Polákům se prostě zalíbil zpěvák v divném saku a také text, který běží ve formě titulků v polštině pod klipem.

* LN Které české skupiny a zpěváci jsou vůbec v Polsku známí? Poslouchají Poláci českou hudbu, nebo je Mládkův úspěch zcela ojedinělý?
Jednou věcí jsou všeobecně populární zpěváci, mezi které lze počítat Vondráčkovou, Gotta a Nohavicu a dříve Kryla. Nohavicovi má teď dokonce vyjít celá deska písní přezpívaných do polštiny, což je něco zcela ojedinělého. Poláci znají, ale především díky společnému vystupování s Nohavicou a filmu Rok ďábla, i skupinu Čechomor. V Polsku často vystupují také kapely Už jsme doma a -123 min.

* LN Jak moc rozumí normální Poláci českým textům? Je to pro české zpěváky a skupiny bariéra?
U textů, jaké zpívá Helena Vondráčková, asi smysl chápou, a Vondráčková navíc občas zpívá i polsky a polsky i docela mluví. Ale takový Jožin z bažin by byl bez polských titulků asi nepochopitelný.


„Polákům se zalíbil zpěvák v divném saku i text, který běží v polštině pod klipem,“ říká bohemista Tomek Grabinski. Ivan Mládek soudí, že jeho obliba v Polsku je náhoda. „Když mně začala volat polská televize a deníky, tak jsem si nejdřív myslel, že si ze mě dělají srandu.

Je to souhra okolností, nahrávka, která vznikla v České televizi, se dostala ve správný čas do správného média. Už když jsme ji dělali, počítali jsme s tím, že se chytne, a sami jsme se tomu smáli,“ říká LN Ivan Mládek, který nyní bude mít v Opoli výstavu a koncert. Akce však podle něj s oblibou Jožina nesouvisí.

Náhlou popularitu Mládek nijak neprožívá. „Co bychom s tím dělali, buď to skončí tímto humbukem, nebo dostaneme nabídku na turné. Nabídky neodmítáme třicet let, tak není co řešit,“ uzavírá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!