Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmy a seriály

Odhalené nitro filmového kritika i ztráta kontroly před kamerou. Největší síla se skrývá v emocích, říká režisér filmu Síla

Dokumentární film Síla (2021). Režie: Martin Mareček. | foto: ARTCAMFILMS

Premium Rozhovor
Nejdiskutovanější film posledního jihlavského festivalu je nyní v kinech. Snímek Síla zachycuje pět obtížných let v životě Kamila Fily, známého filmového kritika i veřejného zastánce genderové rovnosti. Empatický portrét vnitřního konfliktu natočil Martin Mareček (* 1974), držitel Cen české filmové kritiky a Českých lvů za dokumenty Dálava a Pod sluncem tma.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Lidovky.cz: Snímek vyšel z nápadu Kamila Fily, který chtěl původně podniknout experiment ve stylu filmu Super Size Me a vyzkoušet na sobě účinky steroidů. Proč vás tento námět zaujal?
Látka prošla několika fázemi. Producent Zdeněk Holý se s Kamilem Filou (na snímku vpravo) bavili nejdřív o populárně naučném seriálu, který se měl věnovat limitům lidského těla a do toho zahrnuli i používání steroidů. 

Arcipadouchem vlastního filmu. Nešťastný Kamil Fila v dokumentu bere steroidy a stalkuje expřítelkyni

Později Kamil dospěl k názoru, že je složité někoho přesvědčit, aby takový transformační pokus prováděl před kamerou, a nabídl se, že se tím experimentátorem stane on. Když už měl napsaný námět i manifest toho pokusu, Zdeněk Holý mi zavolal, abych si to přečetl. Ta nebezpečná cesta s experimentem na vlastním těle mě vyplašila i fascinovala zároveň.

Kamila jsem osobně neznal, nevěděl jsem, že má tak intenzivní vztah k posilování. Když jsme se sešli, viděl jsem před sebou člověka, který nejenže touží po zvláštní proměně, ale má k tomu výkladový arzenál. Dokázal rozebrat různá úskalí toho experimentu ze zdravotního, psychologického i filozofického hlediska. Navíc jde o kritika, který vyrůstal na filmech o akčních hrdinech. Zaujal mě ten kontext, ale od začátku jsem o tom přemýšlel spíš niterně než vnějškově.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...