Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Když si svlíkneš tričko, udělám to taky

USA

  7:00
NEW YORK - Performerka Laurel Nakadate patří k vlně amerických umělkyň, které posouvají feminismus do nové a ne zrovna bezpečné roviny. Na pultu obchodu sedí mladá dívka, za pokladnou stojí muž ve středních letech. Podivná dvojice spolu cosi vyjednává, ale není poznat co, protože jejich hlasy překrývá sladkobolný doják. Podivná dvojice nakonec nalezne shodu a dívka si sundá tričko. Muž si na oplátku sundá košili a odhalí mohutný pupek. Dívka si svlékne sukénku a to je okamžik, kdy to muž nevydrží a slibně se rozvíjející hru na fanty přeruší.

Laurel Nakadate foto: Reprofoto

Popis krátkého videa, které je součástí obsáhlé výstavy Laurel Nakadate v newyorské galerii P. S.1, dobře vystihuje techniku, kterou umělkyně v různých obměnách používá: cestuje sama po Spojených státech a u benzinových pump nebo na nádražích se seznamuje s osamělými muži středního věku. Nechá se od nich zvát do jejich domovů a tam pak před videokamerou inscenuje jednoduché, někdy docela nebezpečné hry, jejichž tématem jsou mezilidské vztahy a jejich zatíženost sexem a erotikou.

Nakadate před muži tančí vyzývavé choreografie z videoklipů Britney Spears a své hostitele vyzývá k neohrabaným pohybovým kreacím. Přemlouvá je, aby se zapojili do natáčení fiktivního filmu, ve kterém hraje mrtvou a oni ji mají oživovat. Nebo jim před kamerou míří na hlavu maketou pistole a jejich rolí je prosit o život. Nejdrsnějším experimentem je ale již popisovaná hra na flašku bez flašky. Dívka a muž se postupně svlékají. Kus oblečení za kus. A natáčejí se při tom.

Kdo koho loví

Je snadné si představit, jak by podobné hrátky mohly vést k ohrožení dívky. Jako své partnery si vybírá muže, kteří žijí sami, jejich byty i fyzický zjev prozrazují, že z nejrůznějších důvodů patří spíše k okrajovým vrstvám společnosti. Na druhou stranu je divákům videí těchto mužů líto. Nakadate jimi zjevně manipuluje, zneužívá jejich důvěry i touhy spatřit nahé dívčí tělo. Obětmi jsou v tomto případě zjevně oni a nikoliv dívka, která tak získává nic netušící účastníky svých akcí.

Laurel Nakadate

Samotná Laurel Nakadate, která bývá často nařčena z manipulativnosti, na svou obranu říká, že ke všemu dochází na bázi vzájemné dohody a pravidla hry jsou dopředu jasná. Cílem videoperformancí také není zesměšňovat muže, ale spíše ukázat na stereotypy, které formují existující vztahy mezi muži a ženami.

Média ukazují ženy jako ideálně věčně mladé dívky, smyslem jejichž života je svádět muže. Aplikujeme-li toto vidění na skutečný život a obrátíme-li situaci naruby, vnímáme to jako něco nepřirozeného, nebo dokonce neetického. Vztah mezi dívkou a dospělým mužem je vlivem médií erotizován a je těžké ho vnímat třeba jako obyčejné přátelství.

Laurel Nakadate

Osobitou techniku tvůrkyně objevila vlastně náhodou. Na začátku byla touha Nakadate cestovat a poznávat nové lidi. A zjistila, že na opuštěných místech čekají převážně opuštění lidé, které ji samotnou vnímají, jako kdyby mezi ně sestoupila z televizního seriálu.

Od videa k filmu

Podobné "cesty do světa" a konfrontaci s neznámými lidmi si naordinoval nejeden umělec, z našich třeba spisovatel Bohumil Hrabal. U Nakadate bychom ale marně hledali náznak lyriky, svět vnímá jako groteskní místo plné zvláštních, často politováníhodných figurek.

Laurel Nakadate

Vedle krátkých videí se Nakadate fotografuje a pustila se do natočení dvou celovečerních filmů. V nich se zaměřuje na obraz životního stylu teenagerů. Filmy byly mimo jiné uvedeny na festivalu v Sundance, ale jejich ohlas se nevyrovnal dílům, ve kterých hlavní roli hraje samotná tvůrkyně.

Ve svých pětatřiceti letech ale pomalu musí myslet na nový koncept, jak prostřednictvím performance s vlastním tělem ukázat odvrácenou tvář Ameriky. Role putující školačky, která na svých cestách svádí muže, už pro ni pomalu končí.


Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...