Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Klub špatných filmů: opijte se a zanadávejte si u největšího propadáku

Kultura

  10:32
Zatímco v Americe dostávají mizerné filmy cenu Zlaté maliny, v Británii poskytují zábavu divákům ve stále populárnějším Klubu špatných filmů. Klub po celé Británii uvádí speciálně vybrané propadáky, u nichž diváci mohou dát hlasitě najevo své pobouření, posměch a případně hodit na plátno popcorn.
Klub špatných filmů - ilustrační foto.

Klub špatných filmů - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Klub založili jako vedlejší povyražení pro filmové masochisty před třemi lety komici Nicola Vughanová a Joe Timmins z velšského Cardiffu. Při promítání si dělali z filmů legraci a laserovým ukazovátkem upozorňovali diváky na "nejlepší" místa nepovedených děl. Z místní kuriozity vznikla kultovní událost, s níž jezdí Nicola a Joe po celé Británii a každý měsíc mají vyprodaný večer ve slovutném londýnském Barbicanu.

"Normálně v kině musíte být zticha, abyste nerušili ty, kterým se film líbí. Ale v Klubu špatných filmů nic takového nehrozí. Nelíbí se nikomu, a tak můžete hlučet, jak chcete," tvrdí Nicola. "Snažíme se vytvořit atmosféru, jako když k vám přijdou na návštěvu kamarádi a opijete se u opravdu špatného filmu." Diváci se tak mohou při sledování filmu připojit k vtipům obou komiků, dělat si sami legraci, nebo když už to opravdu nemohou vydržet, mohou si hodit na plátno popcorn, a vytvářet tak podle obou komiků "jedinečný interaktivní filmový zážitek". "Protože není větší legrace, než sledovat špatný film s přáteli, a nic neničí duši tolik, jako dívat se na něj o sám," dodávají Nicola s Joem.

'Mizerné komedie jsou opravdu nutné'
A co ve svém klubu promítají? Častým terčem jsou pokračování - od Skřítka 4: Ve vesmíru po Základní instinkt 2 nebo Čelisti IV: Pomstu. Oblíbené byly takové perly jako Anakonda, filmový debut popové divy Mariah Careyové Stát se hvězdou nebo scientologická sci-fi Bojiště Země. Londýnští diváci se budou moci v polovině prosince v Barbicanu potěšit s dalšími příznivci hesla "je to tak špatné, až je to hezké" s druhým dílem Smrtonosné pasti.


Na výběru se podílejí svými návrhy i fanoušci. Filmy ovšem nesmí být starší než z roku 1975. Dělat si legraci ze sci-fi filmů z 50. let by už prý ani nikoho nebavilo. A zdánlivě paradoxně Klub špatných filmů neuvádí komedie.

"Chceme, aby každý večer byla legrace. A špatný film většinou skončí opakem toho, co tvůrci zamýšleli. Mizerné komedie tak bývají opravdu nudné," řekl Joe.Deník Financial Times poznamenal, že klub zapadá do "dlouhé, byť ne nezbytně ušlechtilé britské tradice oslavovat nešiky ve všech oborech". Do této tradice patří třeba antologie špatné poezie The Stuffed Owl (Vycpaná sova) či každoroční cena za mizerný literární popis sexu, kterou právě uděluje revue Literary Review.

Na každý pád je Klub špatných filmů natolik populární, že vrhá na předvánoční trh své první DVD. Uvádí na něm horror ze 70. let Snowbeast (Sněžná bestie) o monstru zabíjejícím lyžaře doprovázený samozřejmě komentářem Nicoly a Joea.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...