Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Ceny Muriel získala autobiografická Srdcovka nebo výtvarně precizní Rváčov

Obálka komiksu Srdcovka foto: Paseka

V letošním ročníku komiksových cen Muriel zabodovala Štěpánka Jislová. S autobiografickým počinem Srdcovka uspěla ve třech kategoriích včetně Nejlepší komiksové knihy. Ocenění dostal také Richard Fischer za kresbu knihy Rváčov 2.
  22:09

V Srdcovce se Štěpánka Jislová na pozadí suverénní, stylizované kresby vyrovnává s vlastními partnerskými potížemi od dospívání do dospělosti i s traumatickým zážitkem z mládí. Činí tak s pozoruhodnou otevřeností a intimitou.

Její počin dostal Cenu České akademie komiksu, je nejlepší komiksovou knihou roku 2023 a uspěl také v kategorii Nejlepší scénář.

„Autorce se ve vyprávění daří dovedně kombinovat různé přístupy a perspektivy a zároveň prokazuje mistrovské zvládnutí komiksového jazyka, včetně funkčního střídání výtvarných technik a užívání diagramů,“ uvedla k Srdcovce porota.

Štěpánka Jislová Jislová Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a své krátké komiksové příběhy publikovala od roku 2013 v několika domácích i zahraničních sborníků. Podílela se na komiksech Češi, Milada Horáková, Hon na Macbetha nebo Supro: Hrdinové na dluh. Komiks Bez vlasů, který kreslila podle autobiografických zážitků Terezy Drahoňovské, získal cenu Muriel pro nejlepší komiks roku 2020.

Nejlepší kresbou se podle poroty může pyšnit kniha Rváčov 2, odehrávající se ve světě Foglarových Vontů. Kreslíř Richard Fischer v ní zvolil inovativní, zcela jedinečný způsob zpracování a podle poroty jde o jeho dosud nejlepší práci v komiksovém žánru.

Nejlepším překladovým komiksem se stal šestý a závěrečný díl kyberpunkové série Akira scenáristy a výtvarníka Katsuhira Otomy. V překladu Anny Křivánkové ho vydalo Nakladatelství CREW, stejně jako předchozí díly. Jde o zcela zásadní počin svého druhu, čili je třeba kvitovat s povděkem, že je jednak v odpovídající podobě na tuzemském trhu a také, že si jej odborná porota všimla.

V překladové kategorii zvítězila Marie Voslářová za český převod knížky V zrcdlové síni švédské komiksová superstar a pronikavé glosátorky moderního světa Liv Strömquistové. Porota vyzdvihla Voslářové velmi přesný a přitom hravý překlad, který díky nápaditému využití anglismů k mladšímu čtenářstvu hovoří živou, současnou a energickou češtinou.

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks získal Martin Schütz za bakalářskou práci v podobě autorské knihy ve formě komiksu Trať. Do této kategorie mohou studenti výtvarných středních a vysokých škol hlásit své ročníkové či závěrečné práce.

Kompletní výsledky Muriel 2023

Muriel 2023

Cena České akademie komiksu

Štěpánka Jislová za Srdcovka (Paseka)

Nejlepsí komiksová kniha

Štěpánka Jislová za Srdcovka (Paseka)

Nejlepší kresba

Richard Fischer za Rváčov 2 (Argo)

Nejlepší scénář

Štěpánka Jislová za Srdcovka (Paseka)

Nejlepší krátký komiks

Kateřina Illnerová za Schovanec (in Katalog Česko-německého komiksového symposia)

Nejlepší komiks pro děti

Jana Šrámková a Petra Josefína Stibitzová za Matylda a Růžovej vlk (Labyrint)

Nejlepší překladový komiks

Akira 6 od Katsuhira Otoma (Nakladatelství CREW)

Nejlepší překlad

Marie Voslářová za V zrcadlové síni (Paseka)

Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks

Martin Schütz za Trať (FDULS ZČU)

Přínos českému komiksu

Festival Ilustrace a komiksu FIK v Ústí nad Labem

Síň slávy

Jiří Hromádko, scenárista seriálů Modrá pětka, Robinsoni, Dobrodružství s Hérakle

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!