Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krausberry vydává Best of 31. Krausovi k šedesátinám

Kultura

  12:00
Jedenatřicet chronologicky sestavených písní z celé své kariéry vydává na kompilačním albu skupina Krausberry. Nahrávka vychází 15. května v den 60. narozenin lídra skupiny Martina Krause. Chronologicky sestavené dvojalbum začíná písněmi Ohníčky, Camp a Jaroslav, které vyšly jenom na singlech nebo výběrech v polovině 80. let minulého století. Nejnovější skladbou je píseň Nastydlá z roku 2007 z desky Nálada.

Martin Kraus z Krausberry foto: Blues Alive

„Nejvíc ze všeho je teď pro mě muzika a zábava. Peníze jsou z toho trochu taky. Když už nemáte doma děti a jste na chalupě se psem, tak se z toho dá žít. Potřebujete jenom na pivo a na benzin,“ řekl ČTK Kraus, jehož kapela hraje v klubech po celé republice. V Praze slupina hraje pravidelně v pražské Malostranské besedě a klubu Vagon. K vystupování se Kraus vrátil před čtyřmi lety po půlroční přestávce zaviněné zdravotními obtížemi.

Trochu folku, blues i rocku

Základ sestavy Krausberry vedle jejího zakladatele Krause tvoří od začátku kytarista Mário Císař a baskytarista Jiří Kredba. Muzikanti na ostatních postech se často mění. „Řekli jsme si už před lety, že my dědci jsme nevyhoditelní, máme to jako definitivu. Jsem rád, že ještě fungujeme a že na to ještě někdo chodí. Bavíme se a nijak se navzájem neštveme. Takový podzim života považuju za docela dobrý,“ podotkl Kraus.

Nové album podle něj nepřinese žádné hudební experimenty, ale trochu folku, blues i rocku. „Ani to neumím stylově zařadit,“ dodal Kraus, který je svázaný s hudební partou z pražské čtvrti Hanspaulka, odkud pocházejí například Ivan Hlas, Petar Introvič, skupina Yo Yo Band nebo Ondřej Hejma.

„To je stejné jako u sportovců. Někdy do jedné třídy přijdou čtyři senzační hokejisté, a tady do jedné hospody chodilo několik dobrých muzikantů, kteří se navzájem ovlivňovali. Já mám z té hospody i manželku,“ připomněl slavnou restauraci U Tyšerů známou pod lidovým názvem Houtyš.

Martin Kraus na sebe upozornil ve skupině Bluesberry. V kapele byl však jen hostem, hrál i na bicí a prezentoval vlastní písně Párek v těstíčku, Nový wawky nebo Rekreace ROH. V roce 1984 si odnesl své písně do vlastní formace Krausberry. Ta vyhrála soutěž Rock pro tento rok s písní Doláče, vydala dvě EP desky (1987) u firmy Panton. Od počátku 90. let skupina vydala šest alb - po debutu nazvaném jménem kapely Krausberry také desky „#### stačí drahoušku“, Na větvi, Šiksa a gádžo, Na Hrad! a Nálada.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!