Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bílý kůň od Kupky se prodal za 42 milionů korun. Dražila se i další díla

Kultura

  20:32
Obraz s názvem Bílý kůň autora Františka Kupky se v neděli na aukci v Galerii Kodl prodal za 42 milionů korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena díla byla 25 milionů korun. Obraz je významným dílem v autorově tvorbě, jelikož demonstruje autorův přechod od figurativního malířství k abstrakci. Kromě Bílého koně probíhala dražba i dalších 200 obrazů.

Jeho nejdražším dílem prodaným v tuzemské aukci je tak obraz Divertimento II, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Rekord tuzemských aukcí drží od letošního jara obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911, který se prodal za 123,6 milionu korun.

Kupkův Bílý kůň je inspirován malířovými pobyty v Bretani. Pobřeží, moře a skály ho inspirovaly k některým pracím z počátku století, třeba ke známým dílům Balada (Radosti života, 1901) nebo Vlna (1902).

Obraz Františka Kupky Bílý kůň z roku 1909 se prodal za 42 milionů korun. (27. listopadu 2022)

Obraz Bílý kůň je dokladem toho, jak Kupka na rozdíl od řady světových malířů, kterým to trvalo velkou část tvůrčího života, dokázal za necelou dekádu urazit dlouhou cestu od symbolistického tvarosloví s kořeny v akademickém školení až ke zcela abstraktní malbě. Svá nejslavnější abstraktní díla namaloval jen několik let po nabízeném obraze.

V nedělní aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se dražily přes dvě stovky děl, prodala se jich drtivá většina a padlo na ni několik autorských rekordů. Mezi nejdráže prodaná patřil také obraz Bohumila Kubišty Zátiší s citróny, který se prodal za 23,52 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 18 milionů korun.

Kromě Kubištova díle se za 13,92 milionu korun prodal také obraz Zátiší s lampami nedávného jubilanta Theodora Pištěka, na konečnou cenu včetně přirážky se vyšplhal z vyvolávací ceny pět milionů korun.

Devadesátiletý Pištěk drží rekord v aukčním prodeji díla žijícího autora z Česka. Vytvořil ho jeho obraz Adieu, Guy Moll prodaný za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky.

Za 10,8 milionu korun včetně aukční přirážky se prodal obraz Linie č. 148 Zdeňka Sýkory z roku 1998. Za 12 milionů korun, tedy za 14,4 milionu korun včetně aukční přirážky se vydražil obraz Antonína Procházky Kytice ve džbánu vyvolávaný za šest milionů korun. Dnes dosažená cena je autorským rekordem Procházky na českých aukcích.

Stejnou cenu, tedy 14,4 milionu korun četně přirážky, zaplatil nový majitel za obraz Mikuláše Medka Anděl zlých ptáků I. Jeho autorský rekord je ale čtyřikrát vyšší, obraz nazvaný Akce I (Vajíčko) se před třemi lety prodal za 57 milionů korun včetně přirážky.

V novém autorském rekordu se vydražil obraz Zdeňka Sklenáře Červánky vyvolávaný za čtyři miliony korun a prodaný za 9,12 milionu korun včetně aukční přirážky.

Čtyřnásobně vzrostla cena obrazu Vojtěcha Hynaise Portrét Suzanne Valadonové, který se vyvolával za 500 000 korun a prodal se za 1,8 milionu korun, s aukční přirážkou kupec zaplatí 2,16 milionu korun. Z vyvolávací ceny 300 000 korun na konečné dva miliony korun na sále a 2,4 miliony korun pro kupce vyrostla cena obrazu Františka Kavána Příčná rokle v Mokrsku, který se stal také autorským cenovým rekordem.

Autoři: ,