Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kupka se prodal v Paříži za 129 milionů korun, vydražil ho Čech

Kultura

  12:56
PAŘÍŽ - Za téměř 129 milionů korun v přepočtu se na pařížském mezinárodním veletrhu současného umění (FIAC) prodal obraz Filosofická architektura českého abstraktního malíře, grafika a ilustrátora působícího ve Francii Františka Kupky.

Obraz Františka Kupky Filosofická architektura. foto: Reprofoto

Podle dnešního odpoledníku Le Monde se tak zařadil mezi nejdražší prodávané umělce jako Piet Mondrian nebo Pablo Picasso.

Obrazy zmíněných autorů se prodaly podle listu za celkovou sumu 60 až 70 milionů dolarů (přes miliardu až 1,2 miliardy korun). Kupkovo dílo si podle Patricka Bongerse, ředitele galerie Louis Carré, zarezervoval český zájemce.

Veletrh, který se konal od 22. do 25. října, byl navzdory přetrvávající ekonomické krizi velmi úspěšný i díky dalším prodejům za vysoké ceny.

Návštěvníků letos bylo 80.000, tedy o 23 procent více než loni, a 40 procent z nich tvořili cizinci.

Byli to také především oni, kdo pořádně nakupovali. Švýcaři měli především zájem o díla Le Corbusiera - architekt s původním jménem Charles Edouard Jeannerct také z jejich země pocházel.

Galerie belgického majitele Xaviera Hufkense vyprodala všechno, co nabízela, přičemž artefakty stály v průměru 200.000 dolarů.

Rychle se vyprazdňovaly pulty pařížského galeristy Emmanuela Perrotina. Prodal prý tři čtvrtiny věcí za ceny od 5000 do 300.000 eur.

Přičiňoval se i francouzský stát, který zakoupil 24 děl od 20 umělců za celkovou sumu 400.000 eur.

Pro velkoobchodníky s uměním jsou to příjemné zprávy a údajně důkaz toho, že mohou konkurovat aukčním síním. Také je to dobré znamení pro veletrh, který se v listopadu bude konat ve Spojených arabských emirátech.

Autoři: ,