Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Led, oheň a stůl. Plzeňské Divadlo se blíží

Slovensko

  16:44
PRAHA - Inscenace předních zahraničních souborů i výběr z nejlepších domácích představení minulé sezony nabídne v Plzni 19. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo. Letos se divákům představí od 14. do 22. září kromě českých souborů také divadla z Maďarska, Polska, Ruska a Slovenska.

Led Vladimíra Sorokina v podání maďarského Národního divadla Budapešť foto: Národní divadlo BudapešťReprofoto

Programovou nabídku doplní i pohybové a alternativní divadlo, současný tanec, nový cirkus, diskuse a výstavy. Předprodej vstupenek začal dnes, řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Festival si klade za cíl ukázat hlavně pozoruhodné zahraniční inscenace, které by jinak český divák neměl šanci spatřit, a výběr českých inscenací v širokém tematickém, stylovém a žánrovém spektru.

Led Vladimíra Sorokina v podání maďarského Národního divadla Budapešť

Led Vladimíra Sorokina

Program zahájí 14. září moskevské Divadlo Jevgenije Vachtangova s oceňovanou inscenací Strýček Váňa. "Velkým, a možná i kontroverzním, zážitkem se stane hostování budapešťského Národního divadla s inscenací Led Vladimíra Sorokina," uvedla vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá. Hra o podivném bratrstvu vyvolených v současné Moskvě předvádí podle ní s neobvyklou otevřeností řadu erotických a násilných scén, které odkazují na obskurnost soudobé ruské reality.

Zajímavé by mělo být podle členky dramatické rady Dory Viceníkové také například představení Stůl, které přiveze soubor Karbido z polské Vratislavi. "Muži sedící kolem stolu na něj bubnují a hrají za pomoci nejrůznějších jednoduchých nástrojů. Jejich produkce má humor i sílu, vtahuje diváky do světa alternativní hudby i dalších možností hudebního divadla," popsala. Slovenské národné divadlo uvede inscenaci Hollyroth, jež byla byl oceněna jako nejlepší slovenská inscenace sezony a herec Robert Roth získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon.

Led Vladimíra Sorokina v podání maďarského Národního divadla Budapešť

Led Vladimíra Sorokina

Z českých souborů se přehlídka soustředí hlavně na mladou režisérskou generaci, jejímiž zástupci jsou například Jan Frič, Jan Mikulášek, Štěpán Pácl, Anna Petrželková a Daniel Špinar. Například za představení Ibsenovy hry Brand/Oheň pražského souboru Transteatral získal režisér Štěpán Pácl Cenu Alfréda Radoka jako Talent roku. Ostravské Divadlo Petra Bezruče přiveze do Plzně zpracování hry Romeo a Julie režisérky Anny Petrželkové zasazené do panelákového sídliště.

Plzeňská hostitelská divadla nabídnou detektivní thriller Amberville aneb Drsné město hebkých plyšáků, kterou letos Divadlo Alfa uvedlo ve světové premiéře. Domácí Divadlo J. K. Tyla s inscenací Verdiho Rigoletta v režii Róberta Alföldiho se postará o slavnostní ukončení festivalu.

Gigantické loutky v ulicích

Tradiční součástí festivalu je epilog, který představí zajímavé a divácky úspěšné inscenace pražských divadel. Paralelně s hlavním festivalovým programem poběží i vedlejší část. Diváci se mohou těšit například na venkovní produkci souboru Echt Street Puppet s představením La Petit Mord s gigantickými loutkami. Další podrobnosti o festivalu jsou na www.festivaldivadlo.cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!