Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Legendy undergroundu zahrají tam, kde jsou 'doma': pod zemí

Kultura

  6:00
ADAMOV - Undergroundová legenda Plastic People of the Universe vystoupí 28. září v jeskyni Výpustek v Moravském krasu, kde zahraje pro zhruba 400 diváků. Bude to největší koncert, který se v jeskyních v Česku kdy uskutečnil, řekl vedoucí správy Výpustku Robert Dvořáček. Vstupenky na vystoupení jsou v předprodeji.

PPU foto: PPU mySpaceReprofoto

Hudebníky přilákala do podzemí tamní skvělá akustika. Plastic People of the Universe prezentovali za komunismu underground (z anglického "pod zemí"), tedy kulturní sféru, která nebyla oficiálními místy podporována a byla
spojena s disentem. "Nyní nám s úsměvem řekli, že si chtějí vyzkoušet underground v praxi," uvedl Dvořáček.

Dosud se koncerty v českých a moravských jeskyních odehrávaly v komorním duchu. Vždy šla o vystoupení pro maximálně 50 až 80 lidí. S vystupováním v podzemí mají zkušenosti mimo jiné Lenka Filipová, houslisté Jaroslav Svěcený nebo Pavel Šporcl, Spiritual Quintet nebo například soubor Rastislav.

Nové možnosti nabízí hudebníkům před třemi lety zpřístupněná jeskyně Výpustek. Kdysi ji využívala armáda, která si v ní vytvořila atomový kryt pro velení československé armády. Kromě něj je v podzemí také mohutný Jindřichův sál. Je to prostora, do níž lze najet několika autobusy i nákladními auty. Plastici si v něm dokonce nechají postavit koncertní pódium a celý prostor si nasvítí tak, jakoby šlo o běžné vystoupení.

The Plastic People Of the Universe vznikli v roce 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Členové skupiny byli za komunismu vězněni. Postavili se za ně opoziční intelektuálové v čele s Václavem Havlem.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...