Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leonard Cohen natočil novou desku

Kultura

  11:43
MADRID - Kanadský písničkář Leonard Cohen oznámil, že po sedmileté pauze natočil nové album. Deska se prý bude jmenovat Old Ideas, má obsahovat deset zatím nikde nezveřejněných nahrávek a zpěvák ji chce vydat příští rok.

Dojatý Leonard Cohen při přebírání ceny ve španělském Oviedu. foto: Reuters

"Přehrál jsem to pár lidem a tvářili se, že se jim to líbí," řekl ve středu sedmasedmdesátiletý hudebník ve španělském městě Oviedo, kam přijel převzít španělskou literární Cenu prince asturského určenou autorům z jiných než španělských jazykových oblastí.

"Když Bůh dá," řekl autor hitů Hallelujah nebo Suzanne na otázku, jestli se nechystá znovu vyjet na turné. "Nikdy pořádně nevím, jestli bude nějaké turné nebo ne." Zároveň se omluvil na zrušený koncert ve španělské Valencii, během kterého v roce 2009 zkolaboval, a řekl, že by byl potěšen, kdyby mohl ve východošpanělském městě znovu účinkovat.

Prestižní španělské ocenění Cohenovi v červnu udělila Nadace prince asturského za desetiletí zkoumání velkých lidských témat v písních i ve verších. Porota uvedla, že písničkář, básník a prozaik je jedním z nejvlivnějších novodobých spisovatelů.

Stejné ocenění má i Václav Havel

Nadace prince asturského uděluje od roku 1981 každoročně celkem osm prestižních ocenění v celé šíři oborů lidské činnosti od vědy po umění. V roce 1997 tuto cenu v kategorii humanitní vědy a média dostal tehdejší český prezident Václav Havel.

Cohen v Oviedu přiznal, že psaní je pro něj nadále obtížná práce. "Víte, když píšete, jste vždycky naprostý začátečník. Pokaždé, když vezmete kytaru do ruky nebo se posadíte nad prázdný papír, začínáte od startovní čáry. Je to boj," řekl.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat