Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Leonard Cohen natočil novou desku

Kultura

  11:43
MADRID - Kanadský písničkář Leonard Cohen oznámil, že po sedmileté pauze natočil nové album. Deska se prý bude jmenovat Old Ideas, má obsahovat deset zatím nikde nezveřejněných nahrávek a zpěvák ji chce vydat příští rok.

Dojatý Leonard Cohen při přebírání ceny ve španělském Oviedu. foto: Reuters

"Přehrál jsem to pár lidem a tvářili se, že se jim to líbí," řekl ve středu sedmasedmdesátiletý hudebník ve španělském městě Oviedo, kam přijel převzít španělskou literární Cenu prince asturského určenou autorům z jiných než španělských jazykových oblastí.

"Když Bůh dá," řekl autor hitů Hallelujah nebo Suzanne na otázku, jestli se nechystá znovu vyjet na turné. "Nikdy pořádně nevím, jestli bude nějaké turné nebo ne." Zároveň se omluvil na zrušený koncert ve španělské Valencii, během kterého v roce 2009 zkolaboval, a řekl, že by byl potěšen, kdyby mohl ve východošpanělském městě znovu účinkovat.

Prestižní španělské ocenění Cohenovi v červnu udělila Nadace prince asturského za desetiletí zkoumání velkých lidských témat v písních i ve verších. Porota uvedla, že písničkář, básník a prozaik je jedním z nejvlivnějších novodobých spisovatelů.

Stejné ocenění má i Václav Havel

Nadace prince asturského uděluje od roku 1981 každoročně celkem osm prestižních ocenění v celé šíři oborů lidské činnosti od vědy po umění. V roce 1997 tuto cenu v kategorii humanitní vědy a média dostal tehdejší český prezident Václav Havel.

Cohen v Oviedu přiznal, že psaní je pro něj nadále obtížná práce. "Víte, když píšete, jste vždycky naprostý začátečník. Pokaždé, když vezmete kytaru do ruky nebo se posadíte nad prázdný papír, začínáte od startovní čáry. Je to boj," řekl.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...