Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letošní AniFest ovládla Francie

Kultura

  10:42
Včera večer byly v Třeboni vyhlášeny výsledky letošního AniFestu. Vítězem kategorie celovečerní film se stal snímek o íránské dívce Persepolis.

Vítěz AniFestu: film Persepolis podle komiksu Marjane Satrapi. foto: Repro LN.

Snímky od nejkratších (kategorie Velice krátký film) až po celovečerní formát, od renomovaných autorů přes studentské filmy po dílka vytvořená dětmi posuzovaly mezinárodní poroty. Ty ve svých rozhodnutích akcentují kromě řemeslné zručnosti, výtvarné originality a smysluplného obsahu rovněž humor či pozitivní atmosféru díla. 
 
V kategorii celovečerní film, která letos nabídla čtyři snímky vesměs francouzské provenience, dostal u porotců přednost film dvojice režisérů Marjane Satrapi a Vincenta Parannauda Persepolis. Autobiografický snímek je scenáristickým i režijním debutem Marjany Satrapi. Její příběh mapuje novodobé dějiny Íránu, názorně přibližuje vlny společenských změn během islámské revoluce, nástup fundamentalismu, ztrátu osobní svobody a nakonec i nadějí na přirozený vývoj. Vypravěčkou je dívka, jejíž život divák sleduje od devíti let po dospělost, až po konečný hořký odchod ze země, v níž se nerýsuje perspektiva svobodného života. Autoři zvolili jednoduchou formu vyprávění v první osobě, upřímná výpověď je místy dojemná, místy kořeněná humorem a někdy břitce sarkastická.

Cenu za nejlepší velice krátký film si odnesl britský režisér Matthew Walker za strhující minipříběh polárního medvěda a tučňačky John a Karen. Za nejlepší krátký film porota označila japonský „papírový“ snímek Koji Yamamuriho Franz Kafka: Venkovský lékař, originální, expresivní film s bezvýchodnou kafkovskou atmosférou.

V kategorii televizních filmů nebo seriálů byla vyzdvižena epizoda režisérky Iriny Margoliny z ruského seriálu filmů o dětství a mládí světových skladatelů - Příběhy starého klavíru - věnovaná Ludwigu van Beethovenovi.

Cena za nejlepší internetovou animaci připadla Čechu Jaromíru Plachému za vizuálně i významově zajímavý příběh Hrouda. Mezi oceněnými jsou i další snímky.
Autor: