Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kocour Libuše Niklové si vrní v Louvru

Kultura

  17:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Výstava designérky hraček Libuše Niklové (1934-1981) se v roce 2010 stala jednou z nejúspěšnějších kulturních událostí svého druhu u nás. Nyní slaví úspěchy ve Francii.

Hračky Libuše Niklové - z Napajedel až do Paříže foto: Reprofoto

Plastové hračky Libuše Niklové loni putovaly z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně do pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Publikum tak mělo možnost znovuobjevit svět hraček pevně spjatých s atmosférou 60. let. Libuše Niklová pracovala na konci 50. let v Gumotexu Břeclav, kde navrhovala gumové panáčky. Poté byl její profesní život spjat s Fatrou Napajedla, kde realizovala řadu plastových a nafukovacích hraček, ale také nafukovací kajaky nebo plovací kruhy.

Ukázalo se, že hračky Libuše Niklové v sobě mají nejen nostalgickou kvalitu starých hraček, ale i nadčasový výtvarný výraz, který se jí ve Fatře Napajedla dařilo rozvíjet. Poutají pozornost i těch generací, které si s nimi samy nehrály. Katalog výstavy získal 1. místo v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku 2010 v kategorii knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace.

Hračky Libuše Niklové - z Napajedel až do Paříže

Cestování úspěšné výstavy tím ale neskončilo. V současnosti retrospektivu Libuše Niklové najdeme v Musée des arts décoratifs, pařížském muzeu dekorativních umění, které sídlí v jednom z křídel Louvru. Jmenuje se zde Plastique ludique, což lze přeložit jako „hravý plast“.

Možná trochu překvapivě tu výstava zažívá velký úspěch. Hračky Niklové jsou pro většinu z nás natolik spjaty s českým prostředím, až je překvapivé, že dokážou zaujmout i zahraniční publikum. Podstatný článek o výstavě vyšel nejen v Le Figaru, ale i v mnoha dalších francouzských časopisech zabývajících se kulturou a designem. To byla cesta do mezinárodních médií a o pařížské výstavě Niklové se zmínily i The New York Times.
Shodou okolností nyní v Paříži probíhá i obrovská výstava o historii hraček v Grand Palais, jež zároveň zve na samostatnou přehlídku Libuše Niklové.

Hračky Libuše Niklové - z Napajedel až do Paříže

Výstavu v Paříži připravil stejný tým jako její dvě zastávky v České republice. Kurátorkou je Tereza Bruthansová, grafický design, který se na výsledné podobě výstavy i katalogu silně projevil, je dílem Zuzany Lednické ze Studia Najbrt. Vlastní instalaci pak dotvořil syn Libuše Niklové, výtvarník Petr Nikl. Výstavní prostor pařížského muzea obsahuje vestavěné skleněné vitríny, se kterými se museli autoři výstavy vypořádat.

Jednu z vitrín nechal Nikl zpola zaplnit žlutým pískem, na který vyrovnal gumové panáčky jako na velkou pouštní dunu nebo pláž. Podobným způsobem, tentokrát však na bílém plastovém granulátu, ze kterého se samotné hračky vyrábí, jsou vyskládány hračky nafukovací. Interiér doplňují tapety s motivy originálních obalů hraček.

Musée des arts décoratifs, kde výstava Niklové probíhá, navíc zakoupilo do svých sbírek slavného harmonikového Kocoura z roku 1963. V České republice se aukční cena originálního Kocoura pohybuje okolo 5 tisíc korun. Výstava Libuše Niklové v Paříži potrvá až do 6. listopadu 2011.