Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Malijští lovci přivezou africkou obdobu psychedelického rocku

Kultura

  10:00
V rámci koncertní série Respect Plus vystoupí v pondělí v pražském Futurum Music Baru přední malijská "world-rocková" kapela Bamba Wassoulou Groove.

Bamba Wassoulou Groove foto: Rachot

Kapely ze západoafrického Mali tradičně patří nejen mezi smetánku world music, ale už dávno se staly součástí světové rockové scény „bez přívlastku“. Před legendárním Alim Farkou Tourém se skláněly západní kytarové ikony, skupina Tuarégů Tinariwen několikrát objela největší světové rockové festivaly a třeba Songhoy Blues dnes kráčejí v jejich stopách.

A podobný případ jsou také Bamba Wassoulou Groove, kteří v rámci průběžné přehlídky Respect Plus přijíždějí do Prahy už podruhé. Pocházejí z regionu Wassoulou, který má na hudební mapě Mali klíčovou roli. Zatímco v jiných částech země je hudební tradice v rukou griotů, dědičné kasty zpěváků oslavných písní, ve Wassoulou je hudba doménou lovců.

Písně jsou součástí magických nočních rituálů, jejichž cílem je nejen očarovat lovenou zvěř, ale pomocí transu uvést lovce do paralelní reality a posílit jejich vnímání. Bamba Wassoulou Groove tedy hrají intenzivní taneční hudbu se spirituálním podtextem, kytarová sóla jsou malijskou verzí psychedelie. Hudbu z Wassoulou známe například i od zpěvačky Oumou Sangare, která letos vystoupí na Colours of Ostrava.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!