Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Maminka přežila koncentrák, ale ne komunisty, říká pěvkyně Červená v dokumentu

Kultura

  15:00
Příští týden vstoupí do českých kin dokumentární film Olgy Sommerové o světoznámé operní pěvkyni a herečce, jedné z největších osobností české kultury 20. a 21. století, Soně Červené. Stane se tak v rámci Týdne se Soňou Červenou, který začíná 7. září. Snímek s prostým názvem Červená je odrazem vzpomínek umělkyně a historickým dokumentem o důležitých momentech její cesty.

Pěvkyně Soňa červená a Jan Werich foto: Archiv Tomáše Padevěta

Film červená ukazuje životní cestu ženy, jež si navzdory nepřízni osudu dokázala vybudovat oslňující kariéru, která je odrazem kulturní historie posledních sedmdesáti let. Plejáda umělců, s nimiž spolupracovala, začíná Janem Werichem, pokračuje přes Herberta von Karajana, Rafaela Kubelíka, Maria del Monaco až k Robertu Wilsonovi, Lou Reedovi či Tomu Waitsovi. Ještě před premiérou film zaznamenal první úspěchy, například v Karlových Varech se mezi diváky stal nejoblíbenějším českým filmem festivalu, a to včetně hraných snímků.

Soňa Červená, Rigoletto a vokální koncerty v Operním panoramatu Heleny Havlíkové

Soňa Červená se ve filmu zcela otevřela režisérce Olze Sommerové. Hovoří o četných příkořích, kterých se jí i rodině dostávalo od nacistů i komunistů a nezastírá poněkud problematické vztahy s rodiči. Nechybí jí ale humor a nadhled a celým filmem prostupují ty nejdůležitější devízy, s nimiž rozvíjela svůj talent: Odvaha, optimismus, cílevědomost a pracovitost. Ve filmu představí svého pradědečka, věhlasného výrobce žesťových nástrojů Václava Červeného, i svého otce, pražského advokáta a zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. Také matku, její návrat z otřesných podmínek koncentračního tábora a střet s další totalitou, tentokrát komunistickou, kterou již nepřežila a zemřela za zvláštních okolností v pankrácké věznici. Sonin manžel, pronásledovaný StB, uprchl z Československa. Soňa v roce 1961 odešla do Berlína. To byla ale jen začátek její životní poutě.

Soňa Červená
Kniha Soňa Červená - Stýskání zažehnáno.

Po třiceti letech emigrace se Soňa vrátila do Prahy, aniž ztratila svoji perfektní češtinu: „Všechno mi vzali, ale svoji rodnou řeč jsem si vzít nenechala.“ Ve svých 77 letech započala svoji druhou českou kariéru. Dosud účinkovala v pěti operách v Národním divadle. Březinovu a Nekvasilovu operu o procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude... sama iniciovala, právě tak jako operu 1914, u které požádala amerického režiséra Roberta Wilsona, aby se jí ujal ve svém třetím pražském hostování. V předchozí Wilsonově činoherní inscenaci Čapkova dramatu Věc Makropulos ztvárnila hlavní roli.

Vybrané projekce filmu budou osobně doprovázet Soňa Červená i Olga Sommerová. Již 5. září tak budou obě umělkyně k dispozici pro diskusi s diváky na předpremiéře v brněnském Univerzitním kině Scala. Následující den 6. září se zúčastní veřejné premiéry v pražském kině Světozor. Dále se na ně mohou těšit návštěvníci kin v Benešově, Velkých Přílepech či Hradci Králové.

Autor: