Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Man Bookerova cena zná vítěze: Philipa Rotha

Kultura

  14:50
PRAHA - Americký spisovatel Philip Roth získal mezinárodní Man Bookerovu cenu, mezinárodní obdobu známého britského literárního ocenění. Vítěz byl oznámen ve slavné budově opery v Sydney. Man Bookerova mezinárodní cena se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60.000 liber (1,67 milionu korun).

Americký spisovatel Philip Roth, který získal mezinárodní Man Bookerovu cenu foto: Reuters

Cenu může dostat žijící autor, který píše anglicky nebo jehož knihy jsou běžně dostupné v anglickém překladu. Porota ji uděluje za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, ne za jednu knihu jako britská Man Bookerova cena. Tu mohou od roku 1969 za román získat jen anglicky píšící autoři zemí britského Společenství a Irska.

Spisovatel bez krize

"Knihy Philipa Rotha více než 50 let povzbuzovaly, provokovaly a bavily ohromné a stále rostoucí množství čtenářů," řekl předseda panelu porotců Rick Gekoski. "Jeho kariéra je pozoruhodná v tom, že (Roth) začíná na tak vysoké úrovni, a stále se zlepšuje. V 50 nebo 60 letech, kdy je většina romanopisců v krizi, napsal řadu románů té nejvyšší, trvalé kvality," podotkl podle webu věnovanému udílení ceny.

Osmasedmdesátiletý rodák z amerického New Jersey Roth do literatury vstoupil v roce 1959 knihou Goodbye Columbus (Sbohem, město C). Proslavil se mimo jiné románem Portnoyův komplex z roku 1969. Za román Americká idyla dostal prestižní Pulitzerovu cenu za beletrii za rok 1998.

Ve videonahrávce oznámil, že je cenou poctěn. "To, že se mé knihy čtou v zahraničí, je jednou z mimořádných radostí, které jako spisovatel mám, přes všechen zármutek z překladu, který to s sebou nese," dodal podle agentury Reuters.

Cena mu bude předána 28. června na slavnostní večeři v Londýně.

První čínské nominace

Letos bylo na mezinárodní Man Bookerovu cenu navrženo 13 autorů, včetně tří Američanů nebo tří Britů. Poprvé na seznamu nominovaných figurovali také čínští autoři: spisovatelka Wang An-i a literát Su Tchung. Mezi nominovanými byl také Brit John le Carré, který ale nominaci odmítl.

Roth je čtvrtým držitelem této ceny. První dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare, druhou nigerijský spisovatel Chinua Achebe (2007). Třetí oceněnou se před dvěma lety stala kanadská povídkářka Alice Munroová.

Autor: