Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Martin Velíšek ilustroval album, které odnaučí děti šišlat

Kultura

  15:30
PRAHA - Hudební skladatelka a textařka Amálka K. Třebická vydala album Nešišlej!, které je určeno zejména pro děti trpící vadou řeči. Ilustrace k jednotlivým skladbám vytvořil výtvarník nezaměnitelného stylu Martin Velíšek.

Výtvarník Martin Velíšek foto: MAFRA - David Neff

Nahrávka s podtitulem Logopedické písničky pro odvážné děti a jejich rodiče může být doplňkem pro malé děti k procvičování problematických hlásek, pro větší pomůckou pro srozumitelnější mluvu.

"S dětmi pracuji mnoho let a za pochodu vznikaly různé písničky, část z nich vycházela každý měsíc asi dva roky v časopise Informatorium. Ty si děti zpívaly i doma, až jedna maminka-logopedka přišla s tím, že některé z nich s úspěchem používá ve své praxi a jestli nechci složit další," uvedla skladatelka, která je mimo jiné učitelkou hudby a lektorkou dětského klubu při FOK a Filharmonii Brno.

Amálka K. Třebická, která se také prezentuje jako "máma tří vlastních a tří dalších dětí ve střídavé péči" je také autorkou většiny textů. Třemi přispěl Miroslav Hanuš. Každý text je zaměřen na jedno problematické písmeno tak, aby se opakovaným zpíváním písničky nebo její části hláska procvičovala.

Obrázky podtrhují náladu

Autorka vedle zpěvu ve studiu nahrála řadu nástrojů - klavír, akordeon či metalofon. Ve studiu se objevili i další hosté - Viktor Dyk, operní pěvkyně Hana Pecková, bubeník Jan Ježek, violoncellistka Johana Kučerová nebo hráč na příčnou flétnu Michal Vojáček.

Autorem obalu je výtvarník Martin Velíšek, který svými obrázky doprovodil i jednotlivé písně v bookletu. "Zkoušela jsem různé návrhy, až najednou během okamžiku se v hlavě něco rozsvítilo a bylo to jasné - jestli by někdo uměl vystihnout náladu těch písniček podle mých představ, tak je to Martin Velíšek! Přestože takovéto zakázky odmítá a obaly a booklety vytváří jen pro "svoji" kapelu Už jsme doma, naše světy si okamžitě porozuměly," podotkla Amálka K. Třebická.

Album vychází u vydavatelství Indies Scope. Křest akustického alba obsahujícího hudbu různých žánrů spojený s koncertem se uskuteční 23. února v Café v lese v Praze.

Autor: