Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Maska za maskou: 'Plastici' vydali novou studiovou desku

Kultura

  15:23
PRAHA - Den před Vánoci, 23. prosince 2009, vyšlo nové studiové CD skupiny The Plastic People of the Universe, nazvané Maska za maskou. Křtít se bude 15. ledna v Londýně a 26. ledna v pražské Akropolis, a bude následovat také koncertní turné.

Plastic People of the Universe foto: archiv PPU / GuerillaReprofoto

Nahrávka obsahuje poprvé v historii souboru jiné skladby, než které zkomponoval dlouholetý výhradní autor Mejla Hlavsa, který zemřel v roce 2001. Toho roku vyšlo i "posmrtné" album Líně s tebou spím, které de facto uzavřelo jednu hudební kapitolu skupiny.

Po osmi letech (po 41 letech existence skupiny jako takové) tedy přichází na svět opět regulérní studiové album. Bylo natočeno ve dvou etapách (v červnu a v říjnu 2009) a přináší celkem třináct nových a púvodních skladeb. Některé z nich již Plastici běžně hrají na koncertech, některé zazní teprve na křtu a několik kousků je určeno výhradně pro domácí poslech. Hudba v sobě nese z větší části typický plastikovský sound, daný neobvyklým (ne)rockovým obsazením, několik skladeb z této tradice překvapivě vybočuje.

Autorsky převažuje kytarista Joe Karafiát (šest skladeb), přispěli i Eva Turnová, Josef Janíček, Ludvík Kandl a jedna skladba je společnou improvizací. Textově tvoří výrazný podíl svébytná poezie Vratislava Brabence, zbytek obstarali autoři jako J. H. Krchovský, Andrej Stankovič, Jiří Kolář. Vůbec poprvé se v repertoáru objevuje i zhudebněný text Ivana Martina Jirouse.

Obešel já polí pět
Album se nahrávalo ve studiu Cox Davida Kollera za zvukového dohledu Petra Kalába, mastering byl proveden ve studiu Svengali Alexejem Charvátem, Album vychází u nezávislého hudebního vydavatelství Guerilla records, které s Plastic People spolupracuje dlouhodobě a mimo sólových alb jejich členů (Vratislav Brabenec & Joe Karafiát - Začni u stromu, Vratislav Brabenec, Joe Karafiát & Jan Komárek - Kanadské vytí, Eman E.T. - Co je to za lidi?) label vydal dokumentární dvojCD Do lesíčka na čekanou, které přináší kompletní koncert skupiny z roku 1973 a v současné době vydává společnou koncertní nahrávku The Plastic People of the Universe a Agon Orchestra Obešel já polí pět (koncert na počest Ladislava Klímy), pořízenou v roce 2003.

Album Maska za maskou bylo nahráno v této sestavě: Vratislav Brabenec (saxofony, zpěv), Josef Janíček (klávesy, tahací harmonika, zpěv), Joe Kararafiát (kytary, zpěv), Jiří Kabeš (viola, zpěv), Eva Turnová (basová kytara, zpěv), a o bicí se podělili bývalý bubeník Ludvík "Eman E.T." Kandl a současný bubeník Jaroslav Kvasnička, nahrávku obohatilo i několik hostů, zejména violoncellista Josef Klíč a část dechové sekce Agon Orchestra.

Více informací o koncertech je k nalezení na www.rock-jazz.cz, stránky vydavatele: www.guerilla.cz.

Autoři:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč