Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Massive Attack okomentovali i Janků a Maxim Turbulenc

Kultura

  7:28
Našlapané novinky vycpané několika osvědčenými kousky a vyvrcholení jako vždy s nesmrtelnou Unfinished Sympathy. Tímhle mustrem se Massive Attack řídili i v pondělí. V Praze se ukázali ve skvělé formě. Jinak to snad ani neumí.

Massive Attack foto: Archiv Live Nation

Slušně zaplněná Tesla Arena znepokojeně hvízdala několik desítek minut, až se krátce po čtvrt na deset uráčili Massive Attack vyšplhat na pódium. Všechny hlučné kritiky však ohlušili surovým nástupem se skladbou United Snakes. Trochu industriál, trochu EBM (electronic body music). Hned ze startu tak bylo jasné, že Massive Attack neoslaví příchod léta filozofováním, ale tancem.

Na pódiu stojí zatím Robert Del Naja s doprovodnou kapelou,

Playlist

Hlavní část: United Snakes / Babel / Risingson / Girl I Love You / Psyche / Future Proof / Teardrop / Mezzanine / Angel / Safe From Harm / Inertia Creeps
Přídavek: Unfinished Sympathy / Splitting The Atom / Karmacoma

vokalisti přicházejí postupně jako ukryté triumfy. Nejdřív se publikum dočkalo divy Martiny Topley Birdové. Bývalá přítelkyně neposlušného Trickyho zklidňuje obě bicí sestavy a stejně jako elektroniku si hned s prvním taktem Babelu podmanila i několikatisícový dav u svých nohou.

Špinavější tvář Massive Attack pak zakouřené Tesla Areně ukázal druhý pilíř kapely, vysoký černoch Grant Marshall aka Daddy G. Jeho klasický naoko nezúčastněný výkon, kdy však v sále nechá celou duši, vystřídal legendární Jamajčan Horace Andy, jedna z posledních žijících součástek originálního reggae.

Aby sestava byla kompletní, pozval Del Naja na pódium ještě Deborah Hillerovou, jejíž chvíle přišla s přídavkovou jistotou Unfinished Sympathy. Přesně pro tenhle moment, kdy se elektronika skloubí se silnou atmosférou a uhrančivým vokálem, si zřejmě na pondělní koncert dorazila většina návštěvníků.

Ale i před touto "přídavkovou" se na scéně stalo mnoho důležitých věcí. Kapela potvrdila, že skladby z aktuální desky Heligoland ve srovnání se starším materiálem obstojí. Massive Attack je totiž ještě před turné vyztužili silnými beaty (dvě bicí sestavy se nepřekřikovaly, ale fungovaly jako přesně tikající švýcarské hodinky), návykovými sóly basové kytary a především analogovými a digitálními efekty.

Ty mezi sebou způsobovaly nečekané třenice a jakoby soutěžily o to, jaká tvář elektroniky je silnější. Jestli ta starší z obřích syntezátorů, na níž si můžete takříkajíc sáhnout, nebo ta aktuální virtuální, která dovede propojit a napodobit všechny zvuky.

Massive Attack však ví, jak na to. Tenhle pomyslný souboj dvou světů natírají temnou barvou a spolu s houpavým rytmem z něj dělají originální koktejl.

Kromě výživného menu pro uši se kapela snažila zaměstnat i oči. Na stěnu promítala nejrůznější srovnání chudého jihu a bohatého severu, v závěru se zaměřila i na Českou republiku. A tak kdo neviděl poslední vydání bulvárních deníků, mohl si při sofistikovaných tanečních beatech číst o tom, že Heidi Janků si píše texty sama a že Maxim Turbulenc zhubli.

Svou aktivistickou "pózu" potvrdili Massive Attack i v samém závěru. Při vlezlé Karmacomě si brali na paškál ropnou společnost BP kvůli katastrofě v Mexickém zálivu.

Poučit, roztančit a uhranout. To všechno stihli Massive Attack během stominutového koncertu v pražské Tesla Areně. Navíc ve skvělé formě vybičované dlouhým turné. Je třeba ještě něco dodávat?

Kde je ještě potkáte

Pokud vám Massive Attack v Praze utekli, v rámci své současné tour se ještě dvakrát zastaví poblíž Česka. Nejdříve v pátek 2. července v polské Gdyni na festivalu Open´er společně s kapelami Hot Chip či Pearl Jam. V neděli 18. července uzavřou současnými jmény nabitý festival Melt! u německého města Gräfenhainichen.