Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Místo zločinu: Kavčí hory. Nad seriálem Jana Hřebejka by Bodie a Doyle zaplakali

Kultura

  16:00
Nová krimisérie České televize Místo zločinu Plzeň v režii Jana Hřebejka je, řečeno s jejím hrdinou, strašná rychta.

Berenika Kohoutová a Vladimír Polívka v rolích mladých kriminalistů. foto: Česká televize

O novém seriálu se lze dočíst na stránkách ČT leccos zajímavého: „Důležitá byla pečlivá drobnokresba charakterů i zvláštní druh kumpánského humoru. Cílem bylo rovněž přiblížit atmosféru plzeňského regionu a nahlédnout do zajímavých lokalit tohoto kraje.“ (kreativní producent Jan Štern)

„Vzorem nám byly klasické kriminálky sedmdesátých let: Profesionálové, Místo činu (Tatort) a v jistém smyslu i Major Zeman – ale bez těch ideologických zhůvěřilostí. Točili jsme trošku modernější verzi kriminálek, které jsme viděli v dětství a dospívání.“ (režisér Jan Hřebejk)

Těžko říci, které přesně epizody Profesionálů Jan Hřebejk v dětství a dospívání viděl, že mu připomínají jeho nový seriál. To už spíš ten Major Zeman, ze kterého po odebrání ideologie zbývají povětšinou jen žalostně chatrné historky – jako byla i Kapka krve, první část Místa zločinu Plzeň.

V plné absurditě v ní zněly věty jako „Já se jenom bojím, aby to nebyla nějaká sériovka“ po nálezu první mrtvoly. Scénář Martina Bezoušky dále nabídl mimořádně moderní kriminalistickou dedukci, kdy vše vyřešilo zjištění, že obě oběti jsou dárkyněmi krve; zavraždil je tudíž zdravotní bratr. Mezitím se však pátrání soustředilo na hrozně, hrozně úchylného fotografa, vytvářejícího nevkusné sadistické akty. To mimochodem byla parádní disciplína tvůrců Majora Zemana: trapně karikovat a dehonestovat umělecké profese. Bezouškovi s Hřebejkem by to také šlo.

Povedená je též lokalizace seriálu, zejména v dialozích. Rázovitý plzeňský lid používá obraty jako „když s tímhle přijdeš za prokurátorem, tak tě nakope tak, že skončíš až ve Štruncákách“ anebo „vypadá to, jako když ho po třech týdnech vytáhli z Radbuzy“. A samozřejmě, ten zvláštní kumpánský humor! „Toho služebně odvolali do Sydney,“ vtipkuje vyšetřovatel o parťákovi. „On je odborník na klokaní box.“ Celí Bodie a Doyle.

Závěrečný titulek upozorňuje, že podobnost s místem konání je čistě náhodná. Ovšem, v Plzni se tenhle zločin nestal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!