Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí čeští umělci poměřili síly s Evropou. Podívejte se

Kultura

  7:00
PRAHA - Pět evropských galerií se spojilo v projektu "from different corners", který prezentuje práce mladých evropských autorů na papíře. Poslední zastávkou putovní výstavy je pražská Galerie kritiků.

Kresba Inge Jansenové na výstavě "from different corners" foto: ČTK

Mezinárodní putovní výstava vznikla ve spolupráci s galeriemi současného umění v Česku, Německu, Holandsku, Rakousku a ve Francii.

"Celý projekt začal před dvěma lety v Düsseldorfu v galerii Arte versum, což je velice kvalitní výstavní síň. Navázaly na ni další galerie, které podporují autory mladší až nejmladší generace, což je velmi potřeba," říká kurátorka a ředitelka Galerie kritiků Vlasta Čiháková - Noshiro.

Čeští výtvarníci v projektu "from different corners"

Z českých umělců se do projektu zapojili Luděk Rathouský, Linda Čihařová, Edita Pattová a umělecké duo Jiří Franta a David Böhm. "Máme velice dobré ohlasy na české autory. Nijak zvlášť nevybočují, ale jsou velice kvalitní, na stejně vysoké úrovni jako jejich evropští kolegové," hodnotí je kurátorka Vlasta Čiháková - Noshiro.

Dvě desítky mladých autorů z celé Evropy se kvůli projektu zaměřily pouze na tvorbu na papír. "Papír je prastarý materiál, který lze použít velmi moderně. U některých děl ani jako papír nevypadá. Navíc se dobře transportuje a archivuje," uvedla kurátorka.

Výstava potrvá do 16. září, kdy také skončí její dvouleté putování po Evropě. Všechny vystavené práce jsou vystaveny také na internetu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...