Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moby představí publiku letního Sázavafestu své nové album

Kultura

  17:20
PRAHA - S posledním červnovým dnem vydává americký hudebník Moby své nové album Wait for Me. Za českými fanoušky s ním přijede do Kácova, kde se uskuteční od 30. července do 2. sprna devátý ročník festivalu Sázavafest.

Moby foto: Reprofoto

„Máme velikou radost, že si Moby vybral pro zastávku v rámci svého evropského turné v České republice zrovna O2 Sázavafest. Je to doposud největší hvězda v historii našeho festivalu, která se nepochybně stane hvězdou roku pro všechny české příznivce taneční scény,“ uvedl šéfdramaturg festivalu Pavel Kloupar.

Moby - Lift Me up

Do Guniessovy knihy

O2 Sázavafest

Vedle Mobyho se na čtyřdenní kulturní maraton od 30. července do 2. sprna chystají hudební hvězdy jako skotský zpěvák Jimmy Somerville, který přijede do Česka vůbec poprvé, funky-acid-jazzová legenda Freak Power založená dvojicí Norman Coook alias Fatboy Slim a Ashley Slater, či německá rocková hvězda Die Happy v čele se zpěvačkou Martou Jandovou. Vstupenky na O2 Sázavafest jsou k dostání v předprodejních sítích Ticketpro za 1 200 korun. Pořadatelé poskytují i řadu slev popsanou na www.sazavafest.cz
Americký muzikant Richard Melville Hall, který dostal po narození 11. září 1965 od svých rodičů přezdívku Moby podle románu Moby Dick, který napsal Herman Melvill patřící do hudebníkova rodokmene, bývá ve své dospělosti přezdíván jako hudební chameleon.

Z jeho prvních EP je zajímavé Next is the E, na němž se objevila skladba Thousand, která je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší skladba, ve které zní i 1000 beatů za minutu, tedy okolo 16 úderů za sekundu. Po přesedlání na taneční hudbu bodoval hned se svým prvním singlem Go, jehož úspěch už tehdy reflektovaly britské hitparády, a zazněl i v seriálu Twin Peaks.

Stejně jako muzikantův debut, i další dvě alba Early Underground a Ambient vyšly u vydavatelství Instinct Records, od něhož Moby později odešel k větším společnostem. Jeho úspěch v USA i Evropě vygradovalo vydáním čtvrté desky Everything Is Wrong, které v roce 1995 získalo od MTV ocenění album roku. Bylo to první album, které zasahovalo do více žánrů, mezi nimiž nechyběl house, hardcore, rock, ambient, punk nebo jungle.

Moby - Porcelain

Následně Moby zremixoval své do té doby nejúspěšnější album a v roce 1996 pod přezdívkou Voodoo Child vypustil do světa taneční hudby The End of Everything. Kontroverzní byl i následující kytarový počin Animal Right, kde se sám ujal i zpěvu a fanouškům se nesmazatelně vryla do paměti skladba Come On, Baby a That's When I reach For My Revolver.

Už je nám 18
Návratem na elektronickou scénu se stalo album I Like to Score z roku 1997 a album Play vydané o dva roky později ho katapultovalo na úplný vrchol umocněný 10 milióny prodaných nosičů a bezmála dvouletým turné. Roční práce na tomto albu přinesla v konečném výsledku i zajímavé prvky černošské hudby ze začátku minulého století, hip hopu i instrumentální muziky.

Moby - Why does my heart feel so bad?

V roce 2002 vydal desku s jednoduchým názvem 18, po třech letech vyšlo album Hotel a za další tři roky Last Night. V úterý 30. června má vyjít novinka pod názvem Wait for Me, kterou Moby natočil ve svém domácím studiu. Má se na ní objevit více ambientu a komorní atmosféry. Prvním singlem je Pale Horses, který zazní vedle již zažitých hitů i na českém O2 Sázavafestu 1. srpna v Kácově.

Moby - Creep (Radiohead cover)

Autoři: