Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Muzeum módy v NY?: Dior, Armani a Šišková

Kultura

  11:57
NEW YORK - Móda by se podle zlínské módní návrhářky Šárky Šiškové neměla brát moc vážně. "Je to především zábava," říká. Věří, že její modely nejsou jen na přehlídky, ale i na nošení. "Lidé by se v nich měli cítit dobře. Nic složitého, prostě zábava." Svůj přístup k módě představila v praxi na pondělní přehlídce v České národní budově v New Yorku.

Šárka Šišková s modelkami. foto: Jaroslav RichterČTK

"Tvořím jako sochaři, nevycházím ze střihu. Vezmu materiál do ruky a aranžuji ho na krejčovskou pannu. Tady nevznikly jediné šaty, které bych skicovala," řekla Šišková. Nejdůležitější je pro ni výběr látky. "Jestliže si vyberu správný materiál, mám tři čtvrtě práce hotové. Výběr materiálu je pro mě výtvarný počin."

"Je to úžasně talentovaná a kreativní návrhářka," ocenila ŠiškovouŠárka Šišková
ředitelka muzea při newyorském institutu módní technologie (FIT) Valerie Steelová, která si model Bohyně také vybrala mezi pouhých
pět exponátů zařazených do výstavního katalogu. Muzeum si před necelým měsícem vybralo Bohyni do své stálé sbírky. Rafinované šaty z jemného růžového mušelínového hedvábí mají vzadu velmi umné šněrování, které je na jediné zatažení spustí z těla. Muzeum zaujaly letos v létě, kdy je autorka představovala na přehlídce v New Yorku. 

Návrhářka, která na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně vede ústav produktového designu a ateliér designu oděvu, je jediným českým
tvůrcem zastoupeným ve sbírkách newyorského muzea.

Její model se nachází ve společnosti nejslavnějších módních návrhářů současnosti a nedávné minulosti, jako jsou například Giorgio Armani, Christian Dior, Karl Lagerfeld, Pierre Cardin, Calvin Klein nebo Yves Saint Laurent. Většina exponátů z konce 20. a začátku 21. století pochází z Francie, Itálie a Spojených států, ale zastoupeni jsou i módní designéři z Nizozemska, Německa či Británie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!